Modnie i ekologicznie… Można?

Żyjemy w czasach, kiedy każdy z nas dba o zdrowe odżywianie, regularnie ćwiczymy jogę, pilates, biegamy. Spożywamy suplementy, stosujemy „eko” kosmetyki i mamy sporo innych dobrych nawyków, dzięki którym czujemy się piękne i zdrowe. Ale czy to na pewno wszystko? Otóż pozostaje jeszcze kwestia ubrań, które nosimy niemalże 24h dobę. W dzień zakładamy ubrania na konkretną pogodę, dostosowane do pory roku, natomiast do spania ubieramy się w bieliznę nocną. Często nawet osoby żyjące zdrowym stylem życia nie zwracają uwagi na skład tkanin ubrań, które noszą. Oczywiście świadomość w tej dziedzinie również wzrasta, jednak nie jest ona na takim poziomie jak zdrowa dieta. Tak więc moje drogie czytelniczki, po krótce opowiem o „plastikowych” ubraniach, które często nosimy, nie zastanawiając się i nie zdając sobie sprawy, jak bardzo torturujemy nasze ciała.

W czasach naszych babć nie było tkanin poliestrowych, a normalnym było noszenie bawełny, lnu czy jedwabiu.

Czym więc jest poliester i jaki ma wpływ na naszą skórę? Otóż jest on materiałem syntetycznym i powstaje w procesie topienia granulatu PET, po czym poddaje się go przędzeniu. Z tego samego poliestru wytwarza się również folie czy butelki. Jego produkcja ma niekorzystny wpływ na środowisko z racji tego, że powstaje z pochodnych ropy naftowej, a podczas produkcji wydziela się dwutlenek węgla. Poliester może imitować różne tkaniny jak wełnę czy jedwab. Natomiast jego właściwości są zupełnie inne. Przede wszystkim jest  niehigroskopijny czyli praktycznie nie wchłania wody, a co za tym idzie jest tkaniną, która nie oddycha. Dlatego właśnie w takich ubraniach bardzo się pocimy. Wracając do początku jeśli dbamy o zdrową dietę, aktywność fizyczną, kosmetyki z dobrym składem to zadbajmy również o dobrej jakości ubrania, które są z nami w każdej minucie życia. Owszem tkaniny z naturalnych włókien bardziej się gniotą i należy z większą uważnością je pielęgnować, jednak czy nasze ciało nie jest warte otulenia w higroskopijne, przewiewne i przyjemne dla skóry ubrania zamiast w plastik?

Myślę, że warto poszerzać świadomość w tym zakresie, ponieważ to również wpływa na nasze zdrowie. Wybierajmy tkaniny naturalne, jak len czy bawełna lub sztuczne, które pochodzą z surowców naturalnych i taką jest między innymi wiskoza. Oczywiście jest o wiele więcej świetnych tkanin przyjaznych dla skóry jak jedwab, tancel, rayon, etc.. Sprawdzajcie metki i wybierajcie zaufanych producentów.

Kiedy zaczniecie świadomie wybierać i nosić ubrania uszyte z dobrych tkanin to zauważycie i docenicie różnicę, a Wasze ciało będzie Wam wdzięczne. Ja jestem zwolennikiem holistycznego dbania o siebie. Jako ciekawostkę nadmienię, że tkaniny mają również wibrację i mogą wpływać na nasze samopoczucie. Badania częstotliwości tkanin które w 2003 roku przeprowadziła dr Heidi Hellen wykazały, że bawełna organiczna miała wartość 100 MHz, przy czym poliester tylko 10 MHz. Wybierajmy świadomie i zarażajmy tym pięknym podejściem innych.

Fot. Pexels

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Babeczki z innej beczki

Salon kobiet

Poznałyśmy się w sytuacji, kiedy powierzono nam bardzo ciekawe wyzwanie – redagowanie magazynu i wszelkich kanałów komunikacyjnych o kobietach, dla kobiet i z kobietami…

Najnowsze posty

Osadzona, książka, obraz, kobieta

„Osadzona” Anny Matusiak – recenzja książki

Przeczytana jednym tchem jak pozostałe książki Anny Matusiak. Osadzona jest inna niż pozostałe. Ma jednak punkty styczne, ale o tym później. Tym razem Ania zabiera nas w daleką podróż. Do przepięknej Japonii. Niestety główna bohaterka nie miała okazji poznać jej piękna…

zupa TAJSKA

Zupa tajska

Zanim powiesz: to nie dla mnie, mam coś, co cię przekona. Mianowicie, zupę robi się max. 30 minut, a jest tak pyszna, że na jednej dokładce się nie skończy. Dodam, że jest tak prosta, że nawet jeśli masz, dwie lewe ręce, to dalej masz dwie, więc nie marudź.

Wyrzuty sumienia

Na pewno dopadły każdego i każdą z nas w różnych sytuacjach życia. Na pewno wywołały w nas niemiłe uczucia i zapewniły stres i nieprzespane noce. Wyrzuty sumienia, bo o nich mowa – czy rzeczywiście warto się nimi przejmować? Czy pozwolić im na wprowadzanie zmian w naszym życiu?

zielona sałatka z bobem

Sałatka z bobem

Pyszna i kolorowa sałatka z młodym bobem, świeżymi warzywami i oliwkami to idealna przekąska na ciepłe, letnie dni. W okresie zimowym, gdy brakuje świeżego bobu, można użyć tego mrożonego. Sałatkę z bobem warto podać w towarzystwie aromatycznego sosu, na przykład zielonego sosu na bazie jogurtu greckiego. Nada naszej potrawie wyjątkowego smaku i sprawi, że będzie się pięknie prezentować.

Weekendowa wycieczka

Cudze chwalicie — swego nie znacie — mówi stare przysłowie. Często szukamy miejsc do wypoczynku w dalekich zakątkach świata, a nie wiemy, że całkiem niedaleko są miejsca, które warto zobaczyć i gdzie można odpocząć. Dziś proponuję wycieczkę do Lichenia.

Piotr Krysiak Dziewczyny z Dubaju 2

Dubaj jest w nas

Od dłuższego czasu przyglądam się zamieszaniu, jakie wywołała publikacja książki Piotra Krysiaka Dziewczyny z Dubaju 2 – zamieszaniu, dodajmy, nieco wykreowanemu przez autora, który akurat w dziedzinie marketingu ma sporo talentu i doświadczenia. Ostatnio Audioteka.pl wycofała ze sprzedaży wersję audio tej publikacji, tłumacząc to zbyt dużymi kontrowersjami, jakie budzi tytuł (być może taką decyzję wymusił nowy właściciel Audioteki.pl, czyli Wirtualna Polska, który nie chce kłopotów na samym starcie).

Z potrzeby bliskości

Każdy z nas posiada określone potrzeby i dąży do ich zaspokojenia. Jedną z nich jest potrzeba bliskości, która u dzieci w gruncie rzeczy gra pierwsze skrzypce. Z tym że ta potrzeba nie znika, ale pozostaje w każdym z nas — również w dorosłości. Niektórzy zaspokajają ją, wchodząc w związki formalne lub nie. Inni, tworząc sieć przyjaciół, z którymi starają się utrzymywać bliższy kontakt, czasami przypominający wręcz relację, jaka łączy rodzeństwo.

Babeczki z innej beczki

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami