Koszerne raz

widownia w teatrze

Koszerne raz! to kompilacja dwóch sztuk Jamesa Shermana, gdzie pierwsza z nich, Beau Jest stanowi pierwszy akt opowieści, druga zaś Jest a Second, akt drugi. Widz otrzymuje więc dwa spektakle w ciągu jednego wieczoru. Dwie sztuki w cenie jednej, obie całkiem koszerne! . Tymi słowami zostają przywitani widzowie Teatru Kwadrat, którzy wybiorą się na ten spektakl. Trzeba przyznać, że oferta bardzo korzystna, a zarazem kusząca…

Niezwykle barwna scenografia jest dziełem Reb’ego Judele von Polen – izraelskiego reżysera, scenografa i malarza. Jest on odpowiedzialny również za adaptację i reżyserię spektaklu, a ponadto wciela się w postać Lektora / Narratora, który prowadzi widza przez wszystkie perypetie i obyczaje żydowskie.

Cała opowieść przepełniona jest kulturą i obyczajowością judaizmu. Każda ze scen rozgrywa się w wyjątkowym z perspektywy kalendarza świąt żydowskich czasie  – przyjęcia urodzinowego, święta lub ceremonii religijnych, takich jak Szabas, Seder, czy Brit Mila. Dlatego też głównym elementem scenografii jest stół, przy którym zbiera się rodzina Goldmanów.

Sara Goldman żeby zadowolić rodziców ukrywa swój związek z Chrisem, który nie jest Żydem i wynajmuje z agencji aktora o żydowskim nazwisku, który ma grać jej chłopaka na urodzinach taty. Ostatecznie okazuje się, że Bob z Żydami zetknął się jedynie przy sztuce Skrzypek na dachu, jednak swą rolę odgrywa tak perfekcyjnie i sugestywnie, że nie tylko państwo Goldman są zachwyceni wybrankiem córki, ale także udawane uczucie wraz z kolejnymi spotkaniami przeistacza się w prawdziwą miłość.

Nie tylko Sara zataja przed rodzicami prawdę. Jej brat Joel także ukrywa pewien sekret. Żadne z dzieci Abe i Miriam nie chce zawieść swoich rodziców, pragnąc sprostać ich oczekiwaniom. Dlatego posuwają się do kłamstwa. Rodzice z kolei chcą dobra swoich dzieci, nawet jeśli nie zawsze jest po myśli samych zainteresowanych. I nigdy nie przestaną się martwić, nawet o dorosłe latorośle. Nie tylko dlatego, że na świecie jest tyle zła i nietolerancji.

Dodatkowym atutem tej sztuki jest doskonała obsada w składzie: Agnieszka Sienkiewicz/ Anna Cieślak, Krzysztof Szczepaniak, Ewa Wencel, Andrzej Grabarczyk, Marcin Piętowski/ Paweł Ciołkosz, Andrzej Andrzejewski/ Michał Lewandowski.

Premiera spektaklu Koszerne raz! odbędzie się 17 grudnia.

fot. Pexels

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
1 rok temu

Nektar dla duszy 🙂

Babeczki z innej beczki

Salon kobiet

Poznałyśmy się w sytuacji, kiedy powierzono nam bardzo ciekawe wyzwanie – redagowanie magazynu i wszelkich kanałów komunikacyjnych o kobietach, dla kobiet i z kobietami…

Najnowsze posty

Osadzona, książka, obraz, kobieta

„Osadzona” Anny Matusiak – recenzja książki

Przeczytana jednym tchem jak pozostałe książki Anny Matusiak. Osadzona jest inna niż pozostałe. Ma jednak punkty styczne, ale o tym później. Tym razem Ania zabiera nas w daleką podróż. Do przepięknej Japonii. Niestety główna bohaterka nie miała okazji poznać jej piękna…

zupa TAJSKA

Zupa tajska

Zanim powiesz: to nie dla mnie, mam coś, co cię przekona. Mianowicie, zupę robi się max. 30 minut, a jest tak pyszna, że na jednej dokładce się nie skończy. Dodam, że jest tak prosta, że nawet jeśli masz, dwie lewe ręce, to dalej masz dwie, więc nie marudź.

Wyrzuty sumienia

Na pewno dopadły każdego i każdą z nas w różnych sytuacjach życia. Na pewno wywołały w nas niemiłe uczucia i zapewniły stres i nieprzespane noce. Wyrzuty sumienia, bo o nich mowa – czy rzeczywiście warto się nimi przejmować? Czy pozwolić im na wprowadzanie zmian w naszym życiu?

zielona sałatka z bobem

Sałatka z bobem

Pyszna i kolorowa sałatka z młodym bobem, świeżymi warzywami i oliwkami to idealna przekąska na ciepłe, letnie dni. W okresie zimowym, gdy brakuje świeżego bobu, można użyć tego mrożonego. Sałatkę z bobem warto podać w towarzystwie aromatycznego sosu, na przykład zielonego sosu na bazie jogurtu greckiego. Nada naszej potrawie wyjątkowego smaku i sprawi, że będzie się pięknie prezentować.

Weekendowa wycieczka

Cudze chwalicie — swego nie znacie — mówi stare przysłowie. Często szukamy miejsc do wypoczynku w dalekich zakątkach świata, a nie wiemy, że całkiem niedaleko są miejsca, które warto zobaczyć i gdzie można odpocząć. Dziś proponuję wycieczkę do Lichenia.

Piotr Krysiak Dziewczyny z Dubaju 2

Dubaj jest w nas

Od dłuższego czasu przyglądam się zamieszaniu, jakie wywołała publikacja książki Piotra Krysiaka Dziewczyny z Dubaju 2 – zamieszaniu, dodajmy, nieco wykreowanemu przez autora, który akurat w dziedzinie marketingu ma sporo talentu i doświadczenia. Ostatnio Audioteka.pl wycofała ze sprzedaży wersję audio tej publikacji, tłumacząc to zbyt dużymi kontrowersjami, jakie budzi tytuł (być może taką decyzję wymusił nowy właściciel Audioteki.pl, czyli Wirtualna Polska, który nie chce kłopotów na samym starcie).

Z potrzeby bliskości

Każdy z nas posiada określone potrzeby i dąży do ich zaspokojenia. Jedną z nich jest potrzeba bliskości, która u dzieci w gruncie rzeczy gra pierwsze skrzypce. Z tym że ta potrzeba nie znika, ale pozostaje w każdym z nas — również w dorosłości. Niektórzy zaspokajają ją, wchodząc w związki formalne lub nie. Inni, tworząc sieć przyjaciół, z którymi starają się utrzymywać bliższy kontakt, czasami przypominający wręcz relację, jaka łączy rodzeństwo.

Babeczki z innej beczki

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami