Kiedy facet ma nastroje…

facet, chłopak leży z laptopem książką

Kiedy facet ma nastroje?! – boję się go, czy nie boję? Jesienne przemyślenia.

Bardziej z obserwacji zachowań różnych, niż z doświadczenia mam już swoje przemyślenia😊

Faceci to jednak wrażliwcy. Nawet Ci, którzy wykazują cechy wyjątkowo Samcze. Mają w sobie coś w rodzaju WRAŻLIWCA (nie do pomylenia z LENIWCEM), bo w owym wrażliwszym czasie też wykazują się troską i czułością w stosunku do Kobiety, którą uczuciem głębokim darzą… z inną energią, z innym pokładem emocjonalnym, ale dają odczuć, że im zależy mimo chwilowej niedyspozycji. Okazuje się, że podobnie jak Kobiety dysponują oni całym arsenałem uczuć, odczuć i emocji. Czasami głęboko to skrywają na zasadzie naszego domyśl się. Przy odrobinie szczęścia i odpowiedniej komunikacji – klucz w związku/relacji – potrafią jednak otwarcie przyznać:

 • Tak, to mnie zraniło
 • Tak, jestem obrażony/ urażony
 • Tak, mam nerwy (czasem pod kontrolą)
 • Tak, jestem człowiekiem, czuję, czasami boję się
 • Tak, jest mi z tym cholernie niewygodnie
 • Heloł! też mam uczucia. Cóż począć?

Otóż faceci, tak jak kobiety, potrzebują ciepła, zrozumienia, zatrzymania nad ich problemem i wsparcia, przytulenia. Trudne do ogarnięcia? Bo silni, wspierający. No taką mają rolę. Ale też tego potrzebują.

Współczucie jest ważne. Wychwycenie, zauważenie problemu. Nie wszyscy chcą o tym gadać, ale jak gość zaczyna zachowywać się co najmniej dziwnie, to trzeba na to zwrócić uwagę. Mężczyźni wcale nie są tak prości w obsłudze, jak się o tym prawi. Powiedziałabym, że nawet idzie to w kierunku bardziej skomplikowani, bo w takich gorszych momentach tłucze się w nich męska duma, siła (bo przecież no Alfa) i ciężko okazać  słabość mniejszej połówce. Jak to w ogóle będzie wyglądać?

Chyba czasami musimy się nad tym tematem pochylić, porozmawiać otwarcie, wyjaśnić przystępnie, opowiedzieć ze szczegółami, nie buczeć i nie demonstrować tylko, że coś nie zagrało. Faceci w takich momentach wymagają zainteresowania i czułości. Z natury twardzi, męscy, a w środku dzieci (duże dzieci!) potrzebujące zauważenia i dopieszczenia – dosłownie i w przenośni. Tak, tak – w tych silnych męskich opokach – dziecko… Tykająca bomba zegarowa😊

Co może być przyczyną takich stanów? Ano, przyczyn może być wiele. Płeć męska źle reaguje na:

 • niepowodzenia – wszelkiej maści – w zależności od humoru / nastroju tak nastroju – od drobiazgów po duże rzeczy
 • konkurencję – czasami nawet wyimaginowaną
 • porównywanie
 • pomijanie/niezauważanie starań – niedocenianie/obojętność – jak kto woli
 • stratę – wszelką
 • nostalgię / samopoczucie
 • złe zrozumienie/ niewłaściwe odczytywanie intencji
 • nieposłuszeństwo – jeśli tkwi w średniowiecznym Oporniku, co to myśli że Kobieta powinna słuchać Mężczyzny/ faceta/samca – nie znoszą sprzeciwu!

Oj i te swoje emocje, nastrojowość, pełną feerię barw, furię nawet potrafią okazać na różne sposoby (mową, uczynkiem, zaniedbywaniem?) w zależności od wagi przyczyny, okoliczności i sprawcy złego samopoczucia. Potrafią tym swoim okresem, w takich sytuacjach dobrze dopieprzyć też, o ile nie zechcą rozmawiać.

Co zrobić? Połechtać, przytulić męskie EGO i złożyć ręce w modlitwie, żeby nastroje kobiety i mężczyzny pojawiały się w innym czasie, bo może dojść do dobrej dramy. Wyobrażacie sobie w związku czy relacji Komunikat: Ej moment! Odstawmy twoje fochy! Bo to ja dziś mam okres! W zależności od stopnia zaangażowania i długości relacji może być strasznie lub śmiesznie. Od zbrodni i kary zachowaj nas…

Furie Dwie obraz cech:

Furia Wyższa – męska

Furia niższa – żeńska

stanowczość

Łagodność

konsekwencja

Czułość

siła

Miłość

upór

uczuciowość

Łagodność??

Czułość??

Miłość??

Uczuciowość??

Stanowczość!

Konsekwencja!

Siła!

Upór!

Anielska cierpliwość?

Anielska cierpliwość

Spec od zadań specjalnych w obliczu damskiej nostalgii

Spec od zadań specjalnych w obliczu męskiej nostalgii

Na pocieszenie, jeśli jest uczucie i urażony ze złym samopoczuciem potrafi mówić, problem daje się rozwiązać prawie bezkolizyjnie. Ku uciesze, w takich nerwowych momentach GoStek potrafi jeszcze niesamolubnie pomyśleć o Partnerce. I na tym NerwieWkurwieNastroju wykona drobne miłe gesty w kierunku swojej Oblubienicy i wzajemnie.

Mniej wybredny facecina w takiej sytuacji będzie szukał ukojenia swojej nostalgii gdziekolwiek, by ktokolwiek otarł zrozpaczoną twarz i ociekający katarkiem nosek, bo przecież faceci płaczą glutami. Z oczka kropelka, dwie, góra trzy, a z nosa powódź/lawina -> konstrukcja postaci taka inna.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
1 rok temu

O kurde! mężczyzna rozłożony na części pierwsze. Gdzie to wszystko się w nim pomieści!. Może dałoby się tak trochę prościej przeżyć życie? Przypomniało mi się powiedzenie, że faceci są gruboskórni. I tu jest kluczyk: w typ przypadku gruboskórność faceta wynika z tego, gdyż pierwotni faceci chodzili na polowanie i przynosili na plecach ciężką zwierzynę, stąd na plecach mieli grubą skórę. ha!

Babeczki z innej beczki

Salon kobiet

Poznałyśmy się w sytuacji, kiedy powierzono nam bardzo ciekawe wyzwanie – redagowanie magazynu i wszelkich kanałów komunikacyjnych o kobietach, dla kobiet i z kobietami…

Najnowsze posty

Osadzona, książka, obraz, kobieta

„Osadzona” Anny Matusiak – recenzja książki

Przeczytana jednym tchem jak pozostałe książki Anny Matusiak. Osadzona jest inna niż pozostałe. Ma jednak punkty styczne, ale o tym później. Tym razem Ania zabiera nas w daleką podróż. Do przepięknej Japonii. Niestety główna bohaterka nie miała okazji poznać jej piękna…

zupa TAJSKA

Zupa tajska

Zanim powiesz: to nie dla mnie, mam coś, co cię przekona. Mianowicie, zupę robi się max. 30 minut, a jest tak pyszna, że na jednej dokładce się nie skończy. Dodam, że jest tak prosta, że nawet jeśli masz, dwie lewe ręce, to dalej masz dwie, więc nie marudź.

Wyrzuty sumienia

Na pewno dopadły każdego i każdą z nas w różnych sytuacjach życia. Na pewno wywołały w nas niemiłe uczucia i zapewniły stres i nieprzespane noce. Wyrzuty sumienia, bo o nich mowa – czy rzeczywiście warto się nimi przejmować? Czy pozwolić im na wprowadzanie zmian w naszym życiu?

zielona sałatka z bobem

Sałatka z bobem

Pyszna i kolorowa sałatka z młodym bobem, świeżymi warzywami i oliwkami to idealna przekąska na ciepłe, letnie dni. W okresie zimowym, gdy brakuje świeżego bobu, można użyć tego mrożonego. Sałatkę z bobem warto podać w towarzystwie aromatycznego sosu, na przykład zielonego sosu na bazie jogurtu greckiego. Nada naszej potrawie wyjątkowego smaku i sprawi, że będzie się pięknie prezentować.

Weekendowa wycieczka

Cudze chwalicie — swego nie znacie — mówi stare przysłowie. Często szukamy miejsc do wypoczynku w dalekich zakątkach świata, a nie wiemy, że całkiem niedaleko są miejsca, które warto zobaczyć i gdzie można odpocząć. Dziś proponuję wycieczkę do Lichenia.

Piotr Krysiak Dziewczyny z Dubaju 2

Dubaj jest w nas

Od dłuższego czasu przyglądam się zamieszaniu, jakie wywołała publikacja książki Piotra Krysiaka Dziewczyny z Dubaju 2 – zamieszaniu, dodajmy, nieco wykreowanemu przez autora, który akurat w dziedzinie marketingu ma sporo talentu i doświadczenia. Ostatnio Audioteka.pl wycofała ze sprzedaży wersję audio tej publikacji, tłumacząc to zbyt dużymi kontrowersjami, jakie budzi tytuł (być może taką decyzję wymusił nowy właściciel Audioteki.pl, czyli Wirtualna Polska, który nie chce kłopotów na samym starcie).

Z potrzeby bliskości

Każdy z nas posiada określone potrzeby i dąży do ich zaspokojenia. Jedną z nich jest potrzeba bliskości, która u dzieci w gruncie rzeczy gra pierwsze skrzypce. Z tym że ta potrzeba nie znika, ale pozostaje w każdym z nas — również w dorosłości. Niektórzy zaspokajają ją, wchodząc w związki formalne lub nie. Inni, tworząc sieć przyjaciół, z którymi starają się utrzymywać bliższy kontakt, czasami przypominający wręcz relację, jaka łączy rodzeństwo.

Babeczki z innej beczki

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami