Twarzą w twarz z (nie)znajomym

O tym, dlaczego warto wyjść z sieci.

Angażując się w sensowne rozmowy, odnajdujemy jakieś znaczenie w tym chaotycznym świecie – powiedział dla New York Timesa prof. Matthias Mehl, psycholog z Uniwersytetu Arizońskiego. Przeprowadził on badania, które potwierdziły, że ludzie, którzy spędzają dużo czasu samotnie, są mniej zadowoleni ze swojego życia i mają gorsze samopoczucie. Bliskość drugiego człowieka jest kluczowa dla naszego dobrostanu i jest podstawą naszego szczęścia.

Okazuje się więc, że ludzie, którzy spędzają więcej czasu na interakcjach i mają bardziej znaczące, merytoryczne rozmowy z innymi, są szczęśliwsi w życiu. Jak twierdzi prof. Mehl, dlatego powinniśmy stawiać na życie towarzyskie, a nie samotną i milczącą egzystencję. W praktyce nie jest to jednak takie proste.

Tak pozbawiamy się szansy na miłość

17 grudnia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Rozmów Twarzą w Twarz. Wydawałoby się idealny moment, by wreszcie umówić się z kimś, kogo znamy tylko wirtualnie. Niestety, zdarza mi się rozmawiać z osobami narzekającymi nie na fakt braku rozmów przez internet,  ale na problem z przeniesieniem znajomości poza świat wirtualny. Bo o ile świetnie im się z kimś rozmawia online, to z zachęceniem kogoś, by się spotkał na żywo, bywa już gorzej. Powody? Najróżniejsze!

para na pomoście rozmawia nad rzeką
fot. pexels.com

– Nie potrafię rozmawiać z kobietami – napisał do mnie kiedyś pewien 26-latek. – Nie, żebym nie miał nic do powiedzenia. Dużo czytam, interesuję się wieloma rzeczami, jestem na bieżąco w wielu tematach. Jednak, kiedy staram się z kimś rozmawiać twarzą w twarz na randce, rozmowa nam się nie klei. Wszystko, co mówię, wydaje mi się banalne, sztuczne. Wydaje mi się, że zanudzam albo czuję się jak ktoś, kto się przechwala.

Oto jeszcze inne powody, przez które rezygnujemy z randek:

  • Brak pewności siebie, kompleksy (Nie spodobam mu się na żywo, Będzie rozczarowana)
  • Niezdecydowanie (A może warto zaczekać?, Może pojawi się ktoś lepszy?)
  • Obawa przed brakiem tematu do rozmów (W sieci jest jakoś łatwiej, Na żywo nie ma czasu do namysłu)
  • Strach przed nieznanym (A co, jeśli to oszust?) itd.

Wszystkie te obawy sprawiają, że ludzie rezygnują ze spotkań, pozbawiając się szansy na fajną znajomość i przede wszystkim szansy na zweryfikowanie swoich wyobrażeń o wirtualnym znajomym.

Wystarczy pięć minut

Doskonale wiemy, że w dobie komunikatorów coraz rzadziej rozmawiamy w tradycyjny sposób. Warto jednak postawić na bezpośredni kontakt i umówić się na spotkanie gdzieś w mieście. Randka pozwoli zaoszczędzić nasz cenny czas i zorientować się, czy osoba, z którą nawiązaliśmy znajomość, jest w naszym typie.

para biegnie zaśnieżone pole zima
fot. pexels.com

 

Naukowcy twierdzą, że podjęcie decyzji o tym, czy chcemy poznać kogoś jeszcze bliżej, zajmuje nam zaledwie pięć pierwszych minut rozmowy. W tym krótkim czasie kształtuje się nasza intuicyjna opinia o drugiej osobie. Wystarczy więc umówić się na krótki spacer, herbatę w pobliskiej kawiarni czy… choćby wspólne wyprowadzenie psów (idealne rozwiązanie dla tych, którzy obawiają się braku tematów do rozmów na tak wczesnym etapie).

W tym roku Dzień Rozmów Twarzą w Twarz wypada w sobotę, a zatem do dzieła! Zaproś kogoś na kawę, do kina, zaproponuj wspólny spacer. To tak niewiele, a może całkowicie odmienić wasze życie. Sama jestem tego najlepszym przykładem, o czym może kiedyś…

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
1 rok temu

Są rozmowy i rozmowy. Rozmowy internetowe są łatwiejsze i można być kim się chce dorabiamy sobie życiorysy i przyszywamy skrzydła. To nie dotyczy mnie, ponieważ zawsze jestem sobą. Gdy tylko coś nie tak mówię pas. Rozmowa bezpośrednia jest trudniejsza ale nie dla mnie. Zawsze podczas rozmowy z osobą patrzę jej w oczy / one to dopiero mają do powiedzenia! /, No czasem patrzę też na usta hihi Komunikujemy się nie tylko swoją wypowiedzią ale i swoim ciałem i mimiką. Temat randek, romansów tylko bezpośrednio. Nigdy nie kupuję „kota w worku”. Myślę, że drugi człowiek to moje lustro. Dzięki rozmowie z nim mogę skonfrontować siebie.

  • Lubię to!

Babeczki z innej beczki

Salon kobiet

Poznałyśmy się w sytuacji, kiedy powierzono nam bardzo ciekawe wyzwanie – redagowanie magazynu i wszelkich kanałów komunikacyjnych o kobietach, dla kobiet i z kobietami…

Najnowsze posty

Osadzona, książka, obraz, kobieta

„Osadzona” Anny Matusiak – recenzja książki

Przeczytana jednym tchem jak pozostałe książki Anny Matusiak. Osadzona jest inna niż pozostałe. Ma jednak punkty styczne, ale o tym później. Tym razem Ania zabiera nas w daleką podróż. Do przepięknej Japonii. Niestety główna bohaterka nie miała okazji poznać jej piękna…

zupa TAJSKA

Zupa tajska

Zanim powiesz: to nie dla mnie, mam coś, co cię przekona. Mianowicie, zupę robi się max. 30 minut, a jest tak pyszna, że na jednej dokładce się nie skończy. Dodam, że jest tak prosta, że nawet jeśli masz, dwie lewe ręce, to dalej masz dwie, więc nie marudź.

Wyrzuty sumienia

Na pewno dopadły każdego i każdą z nas w różnych sytuacjach życia. Na pewno wywołały w nas niemiłe uczucia i zapewniły stres i nieprzespane noce. Wyrzuty sumienia, bo o nich mowa – czy rzeczywiście warto się nimi przejmować? Czy pozwolić im na wprowadzanie zmian w naszym życiu?

zielona sałatka z bobem

Sałatka z bobem

Pyszna i kolorowa sałatka z młodym bobem, świeżymi warzywami i oliwkami to idealna przekąska na ciepłe, letnie dni. W okresie zimowym, gdy brakuje świeżego bobu, można użyć tego mrożonego. Sałatkę z bobem warto podać w towarzystwie aromatycznego sosu, na przykład zielonego sosu na bazie jogurtu greckiego. Nada naszej potrawie wyjątkowego smaku i sprawi, że będzie się pięknie prezentować.

Weekendowa wycieczka

Cudze chwalicie — swego nie znacie — mówi stare przysłowie. Często szukamy miejsc do wypoczynku w dalekich zakątkach świata, a nie wiemy, że całkiem niedaleko są miejsca, które warto zobaczyć i gdzie można odpocząć. Dziś proponuję wycieczkę do Lichenia.

Piotr Krysiak Dziewczyny z Dubaju 2

Dubaj jest w nas

Od dłuższego czasu przyglądam się zamieszaniu, jakie wywołała publikacja książki Piotra Krysiaka Dziewczyny z Dubaju 2 – zamieszaniu, dodajmy, nieco wykreowanemu przez autora, który akurat w dziedzinie marketingu ma sporo talentu i doświadczenia. Ostatnio Audioteka.pl wycofała ze sprzedaży wersję audio tej publikacji, tłumacząc to zbyt dużymi kontrowersjami, jakie budzi tytuł (być może taką decyzję wymusił nowy właściciel Audioteki.pl, czyli Wirtualna Polska, który nie chce kłopotów na samym starcie).

Z potrzeby bliskości

Każdy z nas posiada określone potrzeby i dąży do ich zaspokojenia. Jedną z nich jest potrzeba bliskości, która u dzieci w gruncie rzeczy gra pierwsze skrzypce. Z tym że ta potrzeba nie znika, ale pozostaje w każdym z nas — również w dorosłości. Niektórzy zaspokajają ją, wchodząc w związki formalne lub nie. Inni, tworząc sieć przyjaciół, z którymi starają się utrzymywać bliższy kontakt, czasami przypominający wręcz relację, jaka łączy rodzeństwo.

Babeczki z innej beczki

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami