Świąteczne zwyczaje

prawdziwa choinka w salonie

Ze świętami Bożego Narodzenia związanych jest wiele symboli i tradycji. Chociaż każdego roku w większości domów staje pięknie przystrojona choinka, na stole pojawia się 12 potraw, a pod choinką prezenty, to czy wiemy, dlaczego tak się dzieje?

 • Ubieramy choinkę, która jest symbolem odrodzenia, źródłem życia Jezusa Chrystusa. Zielony kolor drzewka symbolizuje nadzieję, płodność, życie wieczne i odrodzenie. Według Kościoła Katolickiego choinkę możemy ubrać tydzień przed świętami, ale według tradycji rodzinnych niektórzy ubierają ją już na początku grudnia, a inni dopiero w Wigilię.
 • Pierwsza gwiazdka – symbolizuje Gwiazdę Betlejemską, która prowadziła Trzech Króli do betlejemskiej stajenki. Tradycyjnie kolacja wigilijna powinna rozpoczynać się w czasie, kiedy pojawi się na niebie.
 • Opłatek – symbol pojednania i przebaczenia, symbol miłości i przyjaźni. Kiedy na początku kolacji wigilijnej podzielimy się nim z bliskimi, dajemy im odczuć, że chcemy być razem z nimi, być rodziną. Dawanie i przyjmowanie opłatka to znak, że chcemy być dobrzy i podzielni jak chleb.
 • Wspólne kolędowanie – to tradycja wprowadzająca nas jeszcze bardziej w świąteczny klimat. Kolędy to radosne pieśni wywodzące się z tradycji ludowej. Według liturgii kościoła są śpiewane od pasterki – od nocy z 24 na 25 grudnia do 6 lutego do uroczystości Trzech Króli, ale nasza polska tradycja pozwala na śpiewanie ich do 2 lutego do święta Matki Boskiej Gromnicznej.
 • Prezenty – symbol pamiętania o osobach nam bliskim. Nawiązują do darów, jakie złożyli Trzej Królowie, przybywając z dalekiego kraju. W różnych częściach kraju prezenty przynosi: Dzieciątko, Aniołek, Gwiazdor, Gwiazdka albo Święty Mikołaj. Są wyrazem uczuć, jakimi darzymy drugą osobę, albo są po prostu miłym gestem względem drugiej osoby.
 • Szopka Bożonarodzeniowa to symbol narodzin Jezusa, ale też rodzin. Jej zadaniem jest przypominanie o tym, co jest najważniejsze – wzajemna troska, szacunek, miłość, pomoc. Szopki ustawiane co roku w kościołach, obok nich, na rynkach miast mają pokazywać, jak mogły wyglądać narodziny Jezusa.
 • Pasterka – msza święta odprawiana w nocy z 24 na 25 grudnia – dokładnie o północy. Jest symbolem pasterzy, którzy nocą zmierzali do Betlejem, do stajenki, żeby spotkać się z Nowonarodzonym. Obecnie stanowi symbol powitania ludzi wierzących z Jezusem. Ta msza święta rozpoczyna celebrację świąt.
 • Czytanie Biblii przed kolacją – wspólna modlitwa, odczytanie fragmentu ewangelii na wigilijną noc to tradycja katolicka. Fragment pochodzi z Ewangelii według Świętego Łukasza.
 • Wolne miejsce przy stole – miejsce i nakrycie pozostawione dla nieznajomego bądź znajomego, który może zapukać do drzwi. Tego dnia nikt nie powinien być sam. Pozostawiając puste nakrycie, wyrażamy gotowość przyjęcia w swe progi każdej osoby.
 • Sianko pod obrusem jest symbolem ubóstwa i stajenki, w jakiej przyszedł na świat Jezus Syn Boży. Kładąc sianko pod obrus, gospodarze zapewniają sobie dostatek i powodzenie na kolejny rok.
 • Jemioła jest symbolem dostatku, płodności i życia. Zwykle wiesza się ją pod sufitem, a złożony pod nią pocałunek ma zapewnić powodzenia i szczęście w miłości.
 • Pierniczki są symbolem bogactwa, luksusu i słodkiego życia.
 • Adwent – to czas oczekiwania na ponowne przyjście Chrystusa na świat. To 4 niedziele, które są jednocześnie początkiem nowego roku liturgicznego w kościele katolickim. Kolor dominujący w adwencie to fioletowy.
 • 12 potraw na świątecznym stole to symbol 12 apostołów: karp, barszcz z uszkami, zupa grzybowa, pierogi z kapustą i grzybami, kapusta z grochem, śledzie, kutia, makowiec, kluski z makiem, chleb, piernik, kompot z suszu, bułka z miodem. W zależności od regionu Polski występują różne rodzaje potraw. Z 12 daniami wiąże się tradycja związana jednocześnie z otwieraniem prezentów – kto nie spróbuje każdej potrawy, nie może dostać prezentów.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Babeczki z innej beczki

Salon kobiet

Poznałyśmy się w sytuacji, kiedy powierzono nam bardzo ciekawe wyzwanie – redagowanie magazynu i wszelkich kanałów komunikacyjnych o kobietach, dla kobiet i z kobietami…

Najnowsze posty

Osadzona, książka, obraz, kobieta

„Osadzona” Anny Matusiak – recenzja książki

Przeczytana jednym tchem jak pozostałe książki Anny Matusiak. Osadzona jest inna niż pozostałe. Ma jednak punkty styczne, ale o tym później. Tym razem Ania zabiera nas w daleką podróż. Do przepięknej Japonii. Niestety główna bohaterka nie miała okazji poznać jej piękna…

zupa TAJSKA

Zupa tajska

Zanim powiesz: to nie dla mnie, mam coś, co cię przekona. Mianowicie, zupę robi się max. 30 minut, a jest tak pyszna, że na jednej dokładce się nie skończy. Dodam, że jest tak prosta, że nawet jeśli masz, dwie lewe ręce, to dalej masz dwie, więc nie marudź.

Wyrzuty sumienia

Na pewno dopadły każdego i każdą z nas w różnych sytuacjach życia. Na pewno wywołały w nas niemiłe uczucia i zapewniły stres i nieprzespane noce. Wyrzuty sumienia, bo o nich mowa – czy rzeczywiście warto się nimi przejmować? Czy pozwolić im na wprowadzanie zmian w naszym życiu?

zielona sałatka z bobem

Sałatka z bobem

Pyszna i kolorowa sałatka z młodym bobem, świeżymi warzywami i oliwkami to idealna przekąska na ciepłe, letnie dni. W okresie zimowym, gdy brakuje świeżego bobu, można użyć tego mrożonego. Sałatkę z bobem warto podać w towarzystwie aromatycznego sosu, na przykład zielonego sosu na bazie jogurtu greckiego. Nada naszej potrawie wyjątkowego smaku i sprawi, że będzie się pięknie prezentować.

Weekendowa wycieczka

Cudze chwalicie — swego nie znacie — mówi stare przysłowie. Często szukamy miejsc do wypoczynku w dalekich zakątkach świata, a nie wiemy, że całkiem niedaleko są miejsca, które warto zobaczyć i gdzie można odpocząć. Dziś proponuję wycieczkę do Lichenia.

Piotr Krysiak Dziewczyny z Dubaju 2

Dubaj jest w nas

Od dłuższego czasu przyglądam się zamieszaniu, jakie wywołała publikacja książki Piotra Krysiaka Dziewczyny z Dubaju 2 – zamieszaniu, dodajmy, nieco wykreowanemu przez autora, który akurat w dziedzinie marketingu ma sporo talentu i doświadczenia. Ostatnio Audioteka.pl wycofała ze sprzedaży wersję audio tej publikacji, tłumacząc to zbyt dużymi kontrowersjami, jakie budzi tytuł (być może taką decyzję wymusił nowy właściciel Audioteki.pl, czyli Wirtualna Polska, który nie chce kłopotów na samym starcie).

Z potrzeby bliskości

Każdy z nas posiada określone potrzeby i dąży do ich zaspokojenia. Jedną z nich jest potrzeba bliskości, która u dzieci w gruncie rzeczy gra pierwsze skrzypce. Z tym że ta potrzeba nie znika, ale pozostaje w każdym z nas — również w dorosłości. Niektórzy zaspokajają ją, wchodząc w związki formalne lub nie. Inni, tworząc sieć przyjaciół, z którymi starają się utrzymywać bliższy kontakt, czasami przypominający wręcz relację, jaka łączy rodzeństwo.

Babeczki z innej beczki

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami