Prokrastynacja, czyli od jutra już na pewno!

Ile razy zdarzyło się wam, że obiecaliście sobie coś zrobić i tego nie zrobiliście? Odkładaliście to na wieczne nigdy? Takie zachowanie w psychologii nazywa się prokrastynacją, choć mi się osobiście podoba inna wersja tego słowa, przypominająca zabawę w słowotwórstwo — odjutronizm. Przejdę na dietę, ale od jutra. Zacznę uprawiać sport, ale od jutra. Przygotuję się do egzaminów, ale od jutra. Takie od jutra można by mnożyć i w bardzo wielu przypadkach, to „jutro” nigdy nie nadchodzi. Jak z tym skończyć? Jak sprawić, żeby dawne jutro było już tym dziś?

Stawiaj realne cele

Pierwszą regułą jest stawianie realnych celów. Nie stworzysz w tydzień popularnej strony internetowej. Nie schudniesz w tydzień 10 kilogramów, a nawet gdyby się ci to udało, byłoby to bardzo niebezpieczne dla twojego zdrowia. Nie zostaniesz miliarderem w miesiąc, nie mając żadnego finansowego zaplecza. Nie i już, bo jest to po prostu niemożliwe. Kiedy będziesz stawiała sobie takie cele, szybko się zniechęcisz, a każdy następny cel sprawi, iż jeszcze szybciej będziesz się poddawała.

Nie zjesz słonia za jednym razem

Wyobraź sobie, że musisz zjeść słonia. Od tego, czy to zrobisz, zależeć będzie twoje życie. Oczywiście nikt ci nie mówi, iż masz to zrobić w dzień. Jak się do tego zabierzesz? Czy będziesz starała się go połknąć w całości? Nierealne. A może po prostu pokroisz go na kawałeczki i przyrządzisz na tysiąc różnych sposobów?

Podobnie jest z celami. Aby nie ulec prokrastynacji, potrzebnym jest podzielić nasz cel na mniejsze, zjadliwe cele, do których powoli będziesz dążyła. Jeżeli spróbujesz zrobić coś od razu, na „hip hip hura” wiedz, iż istnieje małe prawdopodobieństwo, że go osiągniesz.

Zasoby

Nie zostaniesz mistrzynią pływania, nie mając wykupionego karnetu na basen. Nie zdobędziesz Mount Everestu w klapkach plażowych. Nie uda ci się być specjalistą w jakiejś dziedzinie, jeżeli nie zainwestujesz czasu i pieniędzy w swoją edukację. Po prostu jest to niemożliwe. Dlatego, gdy już uda ci się postawić realny cel i podzielić na małe kawałki przyjrzyj się, czego ci brakuje, aby go osiągnąć? Co ci jeszcze brakuje, aby go urealnić?

Siła nawyku

Nie bez powodu mówi się, iż nawyki są drugą naturą człowieka. To właśnie naszym nawykom przyglądają się choćby psychologowie behawioralno-poznawczy, aby zdiagnozować pacjenta. Dlatego, że nawyk ma olbrzymią siłę. Sami siebie spytajcie, czy jest coś w ciągu waszego dnia, czego byście sobie nigdy nie darowali? Czy potrafilibyście sobie odmówić umycia zębów? Nawyki mają to do siebie, że nie spełnienie ich wywołuje u nas stan dyskomfortu. Dlatego, jeżeli chcesz zostać wielkim pisarzem, nie mów iż nim zostaniesz. Po prostu usiądź i zacznij pisać. Po pewnym czasie pisanie stanie się dla ciebie takim samym nawykiem jak umycie zębów.

Nagroda

Żaden nawyk nie wykształci się, jeżeli nie powiążesz go z tym, co sprawia ci przyjemność. Wynika to z prostego mechanizmu warunkowania klasycznego, który odkrył Iwan Pawłow. Jeżeli więc wiesz, że musisz usiąść do nauki, zaparz swoją ulubioną herbatę, kup ulubione ciasto i usiądź przed książką. Po pewnym czasie mózg sam proces nauki zacznie kojarzyć z przyjemnym bodźcem i nawet jeżeli po pewnym czasie tej herbaty lub ciastka zabraknie, sama nie będziesz mogła sobie wyobrazić dnia bez nauki.

Tak więc skoro już wiesz, jak się już do tego zabrać, to teraz tylko mogę życzyć ci powodzenia. Do dzieła!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
1 rok temu

Obecnie preferowane jest życie w zgodzie z samym sobą, jednak zależy jak my to rozumiemy. Często słyszę o ludzkich potrzebach, pragnieniach i marzeniach ale na gadaniu kończy się. Niektórzy nastawieni są na minimalizm i nic nam do tego. Ambitniejsi mają gorzej. W życiu potrzebna jest dyscyplina tak w zaspakajaniu potrzeb i pragnień jak i w realizacji marzeń. W artykule Przemka Walenckiego możemy poznać wiele ciekawych propozycji jak poradzić sobie z samym sobą i przyjemny sposób na to co było dotychczas niemożliwe staje się możliwe. Mnie to się podoba.

Babeczki z innej beczki

Salon kobiet

Poznałyśmy się w sytuacji, kiedy powierzono nam bardzo ciekawe wyzwanie – redagowanie magazynu i wszelkich kanałów komunikacyjnych o kobietach, dla kobiet i z kobietami…

Najnowsze posty

Osadzona, książka, obraz, kobieta

„Osadzona” Anny Matusiak – recenzja książki

Przeczytana jednym tchem jak pozostałe książki Anny Matusiak. Osadzona jest inna niż pozostałe. Ma jednak punkty styczne, ale o tym później. Tym razem Ania zabiera nas w daleką podróż. Do przepięknej Japonii. Niestety główna bohaterka nie miała okazji poznać jej piękna…

zupa TAJSKA

Zupa tajska

Zanim powiesz: to nie dla mnie, mam coś, co cię przekona. Mianowicie, zupę robi się max. 30 minut, a jest tak pyszna, że na jednej dokładce się nie skończy. Dodam, że jest tak prosta, że nawet jeśli masz, dwie lewe ręce, to dalej masz dwie, więc nie marudź.

Wyrzuty sumienia

Na pewno dopadły każdego i każdą z nas w różnych sytuacjach życia. Na pewno wywołały w nas niemiłe uczucia i zapewniły stres i nieprzespane noce. Wyrzuty sumienia, bo o nich mowa – czy rzeczywiście warto się nimi przejmować? Czy pozwolić im na wprowadzanie zmian w naszym życiu?

zielona sałatka z bobem

Sałatka z bobem

Pyszna i kolorowa sałatka z młodym bobem, świeżymi warzywami i oliwkami to idealna przekąska na ciepłe, letnie dni. W okresie zimowym, gdy brakuje świeżego bobu, można użyć tego mrożonego. Sałatkę z bobem warto podać w towarzystwie aromatycznego sosu, na przykład zielonego sosu na bazie jogurtu greckiego. Nada naszej potrawie wyjątkowego smaku i sprawi, że będzie się pięknie prezentować.

Weekendowa wycieczka

Cudze chwalicie — swego nie znacie — mówi stare przysłowie. Często szukamy miejsc do wypoczynku w dalekich zakątkach świata, a nie wiemy, że całkiem niedaleko są miejsca, które warto zobaczyć i gdzie można odpocząć. Dziś proponuję wycieczkę do Lichenia.

Piotr Krysiak Dziewczyny z Dubaju 2

Dubaj jest w nas

Od dłuższego czasu przyglądam się zamieszaniu, jakie wywołała publikacja książki Piotra Krysiaka Dziewczyny z Dubaju 2 – zamieszaniu, dodajmy, nieco wykreowanemu przez autora, który akurat w dziedzinie marketingu ma sporo talentu i doświadczenia. Ostatnio Audioteka.pl wycofała ze sprzedaży wersję audio tej publikacji, tłumacząc to zbyt dużymi kontrowersjami, jakie budzi tytuł (być może taką decyzję wymusił nowy właściciel Audioteki.pl, czyli Wirtualna Polska, który nie chce kłopotów na samym starcie).

Z potrzeby bliskości

Każdy z nas posiada określone potrzeby i dąży do ich zaspokojenia. Jedną z nich jest potrzeba bliskości, która u dzieci w gruncie rzeczy gra pierwsze skrzypce. Z tym że ta potrzeba nie znika, ale pozostaje w każdym z nas — również w dorosłości. Niektórzy zaspokajają ją, wchodząc w związki formalne lub nie. Inni, tworząc sieć przyjaciół, z którymi starają się utrzymywać bliższy kontakt, czasami przypominający wręcz relację, jaka łączy rodzeństwo.

Babeczki z innej beczki

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami