Styka, nie styka — kilka słów na temat introwertyka

Za definicją PWN, bo od definicji introwersji zaczniemy [łac. introversus zwrócony do środka], z psychologii cecha osobowości wyróżniona przez C.G. Junga, oznaczająca ukierunkowanie osobowości do wewnątrz; skłonność do skupiania się na własnych przeżyciach wewnętrznych przy braku zainteresowania światem zewnętrznym; dla typu osobowościowego introwertyka charakterystyczna jest przewaga myślenia nad działaniem, duża wrażliwość, wysoki stopień samoświadomości, a zarazem powściągliwość i trudności w kontaktach z innymi ludźmi oraz w przystosowaniu się do otoczenia; przeciwieństwo ekstrawersji.

Korzystając ze źródeł internetowych i dostępnych testów osobowościowych, można w łatwy sposób sprawdzić, czy przypadkiem introwersja nam nie dolega. A jest tego multum.

Cechy introwertyka: cierpliwy, spokojny, panujący nad sobą, współodczuwający, powściągliwy, stateczny, cichy, opanowany, zrównoważony, empata, skromny, inteligentny, samotnik, drwiący z zakazów — nie obowiązują? … Do czasu.

Fakty z Doliny Muminków, wyrwane z cytaty.pl:

Milczał tylko i wszystko wiedział lepiej od innych.
Cokolwiek mówił, brzmiało dobrze i słusznie, ale potem, kiedy się znów było samemu, nie rozumiało się, co miał na myśli, a nieśmiałość nie pozwalała wrócić i zapytać…
Nigdy nie staniesz się naprawdę wolny, jeśli będziesz kogoś tak bezgranicznie podziwiał…
Wszystko, co widzę, do mnie należy, cała Ziemia, jeśli chcesz wiedzieć.
I to mnie raduje… Świat przed katastrofą zawsze wygląda tak cicho i spokojnie…
Opowiadać przedwcześnie o swoich najskrytszych marzeniach, jest rzeczą bardzo niebezpieczną…
Nikt nie powiedział, że dobre decyzje nie będą Cię ranić

Trochę jak zapowiedz apokalipsy inspirowana cytatami Włóczykija – introwertyka i o Włóczykiju — introwertyku.

Kim jest introwertyk?

No dziwak, odmieniec, indywidualista przez duże literki – w opinii społecznej. Skupiony na swoim wewnętrznym świecie. Bardzo świadomy siebie. Myśli, myśli, myśli, analizuje, planuje, bada otoczenie, niewiele mówi, ale to, co powie, jest dobrze ułożone. Nie kłamie. Unika hałasu, potrzebuje przestrzeni dla siebie i swoich emocji, które nie są do odgadnięcia dla wszystkich. Nie szuka towarzystwa na siłę. Nie wdaje się w dyskusje o błahostkach, które uważa za oczywistą oczywistość.

Jest dobrym słuchaczem, wychwytuje drobiazgi, niechętnie jednak to komentuje. Jeśli już się na to zdecyduje, potrafi bardzo dosadnie wyrazić swoje zdanie, tak że pójdzie w pięty, czasami nie zwracając uwagi na reakcję czy uczucia rozmówcy. Często oschły w odbiorze. Potrzebuje rozsądnego powodu, aby utrzymywać kontakt ze społecznościami wszelkimi. Otacza się osobami zaufanymi, nie mnoży przyjaźni, ale z chęcią dzieli uczucia, kiedy znajdzie odpowiednią osobę do wejścia z nią w głębszą relację. Łatwy w pożyciu nie jest. Nie szuka dram na siłę, raczej ceni spokój.

Dla partnera trudny orzech do zgryzienia i tu aż cisną się słowa piosenki Edyty Gepert:

Szukaj mnie cierpliwie dzień po dniu
Staraj się podążać moim śladem (poznawaj mnie, jeśli masz taką potrzebę, dostosuj się, może dotrzymasz mi kroku)
Na chwilę przed odlotem
Wśród ptasich stad
W zawiłym horoskopie
Na tysiąc lat
W otwartym nagle oknie
W cieniu za firanką
Wśród ludzi na przystanku
W słońcu i we mgle –
Cierpliwie dzień po dniu
Staraj się podążać moim śladem
Bo sam/a nie wiem już
Bo nie wiem sam/a kiedy się odnajdę.
Wśród siedmiu dni tygodnia
Jednakich tak
W tańczących deszczu kroplach
Zawodu łzach
Po lustra obu stronach
W nowych wciąż marzeniach
Gdzie jestem, gdzie mnie nie ma
Już nie bardzo wiem
Cierpliwie dzień po dniu
Staraj się podążać moim śladem
Bo sam/a nie wiem już
Bo nie wiem kiedy sam/a się odnajdę.

Rada taka dla partnera cierpliwego ponad miarę. Można odnieść to do większości trudnych relacji. Zostawić w spokoju, wtedy kiedy ma potrzebę odosobnienia, nie komentować, bo można dostać przemyśleniem typu ciężkiego kalibru Uprzejmie proszę usunąć się z mojej przestrzeni osobistej. Dziękuję. – Gemma Correll (psychologiairozwoj.pl 116 cytatów o introwertykach…). Wykazać się daleko idącą tolerancją, uszanować odmienność i dość specyficzny sposób funkcjonowania, jeśli chcemy pozostać w relacji.

Perfekcjonista

W pracy perfekcjonista w wykonywaniu działań. Podobnie przy prostych lub bardziej skomplikowanych czynnościach domowych… Zazwyczaj skoncentrowany, wyciszony, skrupulatny. Szybko się jednak nudzi. Próbuje, a kiedy osiąga cel, może zajmować się czymś innym. Może! Ale nie musi, bo pozostając w jednej dziedzinie, jest prawdziwym geekiem, ekspertem, geniuszem.

Uparty i konsekwentny w działaniu. Oddala się od wszystkiego i wszystkich, żeby zregenerować siły, naładować baterie, odcinając wszelkie bodźce, przybliża się do natury (dosłownie przyroda i w przenośni własny świat) znajdując ukojenie. Pustelnik. Wraca do ludzi wtedy, kiedy czuje taką potrzebę, nie wcześniej.

Trudne kwestie, trudne sprawy dla osoby z introwersją

(No unika jak diabeł święconej wody) Zbiorowiska, skupiska ludzkie (męczące) a co z imprezami rodzinnymi i balami np. Sylwestrowymi? Średnio zainteresowany w porywach do wcale, chyba że ma w tym jakiś interes. Mus to mus
Nowe sytuacje, Nowi ludzie (za dużo bodźców na raz, a tu trzeba na spokojnie przemyśleć, zaplanować).
Przeszkody nawet w sytuacjach typowych (drobiazgi mogą wywołać lawinę emocji).
Kłopotliwe pytania o sposób zachowania (no po co? Jestem, jaki jestem i koniec).
Wystąpienia publiczne brrrr (króciutko i na temat).

2 stycznia introwertycy mają swój dzień taki dzień na przemyślenia z początkiem roku kalendarzowego. Niezależnie od tego, czy jest to introwertyk, czy inna cecha osobowości czas na planowanie Nowego Roku, Nowego Kroku. Czas na leczenie Kaca po ubiegłorocznych zdarzeniach i myślenia o przyszłości, każdy na swój sposób.
Dobry moment na postanowienia i życzenia. Dajmy sobie i innym odrobinę wytchnienia.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Babeczki z innej beczki

Salon kobiet

Poznałyśmy się w sytuacji, kiedy powierzono nam bardzo ciekawe wyzwanie – redagowanie magazynu i wszelkich kanałów komunikacyjnych o kobietach, dla kobiet i z kobietami…

Najnowsze posty

Osadzona, książka, obraz, kobieta

„Osadzona” Anny Matusiak – recenzja książki

Przeczytana jednym tchem jak pozostałe książki Anny Matusiak. Osadzona jest inna niż pozostałe. Ma jednak punkty styczne, ale o tym później. Tym razem Ania zabiera nas w daleką podróż. Do przepięknej Japonii. Niestety główna bohaterka nie miała okazji poznać jej piękna…

zupa TAJSKA

Zupa tajska

Zanim powiesz: to nie dla mnie, mam coś, co cię przekona. Mianowicie, zupę robi się max. 30 minut, a jest tak pyszna, że na jednej dokładce się nie skończy. Dodam, że jest tak prosta, że nawet jeśli masz, dwie lewe ręce, to dalej masz dwie, więc nie marudź.

Wyrzuty sumienia

Na pewno dopadły każdego i każdą z nas w różnych sytuacjach życia. Na pewno wywołały w nas niemiłe uczucia i zapewniły stres i nieprzespane noce. Wyrzuty sumienia, bo o nich mowa – czy rzeczywiście warto się nimi przejmować? Czy pozwolić im na wprowadzanie zmian w naszym życiu?

zielona sałatka z bobem

Sałatka z bobem

Pyszna i kolorowa sałatka z młodym bobem, świeżymi warzywami i oliwkami to idealna przekąska na ciepłe, letnie dni. W okresie zimowym, gdy brakuje świeżego bobu, można użyć tego mrożonego. Sałatkę z bobem warto podać w towarzystwie aromatycznego sosu, na przykład zielonego sosu na bazie jogurtu greckiego. Nada naszej potrawie wyjątkowego smaku i sprawi, że będzie się pięknie prezentować.

Weekendowa wycieczka

Cudze chwalicie — swego nie znacie — mówi stare przysłowie. Często szukamy miejsc do wypoczynku w dalekich zakątkach świata, a nie wiemy, że całkiem niedaleko są miejsca, które warto zobaczyć i gdzie można odpocząć. Dziś proponuję wycieczkę do Lichenia.

Piotr Krysiak Dziewczyny z Dubaju 2

Dubaj jest w nas

Od dłuższego czasu przyglądam się zamieszaniu, jakie wywołała publikacja książki Piotra Krysiaka Dziewczyny z Dubaju 2 – zamieszaniu, dodajmy, nieco wykreowanemu przez autora, który akurat w dziedzinie marketingu ma sporo talentu i doświadczenia. Ostatnio Audioteka.pl wycofała ze sprzedaży wersję audio tej publikacji, tłumacząc to zbyt dużymi kontrowersjami, jakie budzi tytuł (być może taką decyzję wymusił nowy właściciel Audioteki.pl, czyli Wirtualna Polska, który nie chce kłopotów na samym starcie).

Z potrzeby bliskości

Każdy z nas posiada określone potrzeby i dąży do ich zaspokojenia. Jedną z nich jest potrzeba bliskości, która u dzieci w gruncie rzeczy gra pierwsze skrzypce. Z tym że ta potrzeba nie znika, ale pozostaje w każdym z nas — również w dorosłości. Niektórzy zaspokajają ją, wchodząc w związki formalne lub nie. Inni, tworząc sieć przyjaciół, z którymi starają się utrzymywać bliższy kontakt, czasami przypominający wręcz relację, jaka łączy rodzeństwo.

Babeczki z innej beczki

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami