Ten się śmieje, kto ma zęby — Zyta Rutkowska

Zyta Rudzka Ten się smieje kto ma zęby książka

Kobieta jak idzie bez celu, to idzie bez celu, tak właśnie chce. Kobieta umie dotrzymać sobie kroku* 

Są takie książki, przez które się płynie. Są takie książki, niby zwyczajne, a szczególne. Są takie książki, pozornie proste, a naprawdę trudne. Zyta Rudzka stworzyła obraz kobiety, Wery, w którym niejedna z nas będzie mogła zobaczyć siebie. 

Po prosty przyszedł na niego czas

Wera organizuje pogrzeb swojego męża, Dżokeja. Jego śmierć nie była dla niej smutnym wydarzeniem, to coś normalnego, coś, czego się spodziewała. Po prostu przyszedł na niego czas i trzeba go pożegnać. Pogrzeb ma być… po prostu i tyle. Bez afiszowania się, bez ogłaszania, bez inwestowania w niego pieniędzy. W końcu to Dżokejowi było bliżej do Boga, niż jej.

Kobieta oprócz męża, właśnie straciła swój ukochany zakład fryzjerski. Portfel Wery świeci pustkami, więc ta zaczyna sprzedawać przedmioty należące do niej i zmarłego Dżokeja. Ktoś chce jego puchary? A może zegarek po jej ojcu? A może toczek pogrzebowy?

Kobieta, która nie boi się życia

Wera jest specjalistką w swoim fachu i nawet jeśli nie ma pieniędzy, to zawsze ma przy sobie nożyczki. Handel wymienny? Dlaczego nie? Ona nie boi się życia, nie boi się przeszłości, teraźniejszości i tego co przed nią. Dżokej umarł, ale ona żyje i chce z tego życia czerpać ile wlezie i to na swoich zasadach.

Bohaterka książki to kobieta, która kocha, kogo chce, zdobywa kogo i co chce, robi to, na co ma ochotę. Projektuje swoje życie w taki sposób, żeby wszystkie kłody, które spadają jej pod nogi przeskoczyć i jeszcze na odchodnym pokazać język temu, który śmiał je rzucić!

Ta książka to mistrzostwo!

Autorka stworzyła warstwę językową, która narzuca pewnego rodzaju tempo i podkreśla temperament bohaterki. Zdystansowanie Wery do innych, jej energia, powściągliwość, stanowczość — to wszystko jest spójne z językiem, jakim pisze Zyta Rudzka.

Czytając Ten się śmieje, kto ma zęby miałam wrażenie, że Wera siedzi przede mną na krześle z nogą założoną na nogę, paląc papierosa. Opowiada mi o tym, że nigdzie nie może znaleźć odpowiednich butów do trumny dla Dżokeja. Mówi o swoich miłościach i pyta, czy nie chciałabym kupić zegarka…

* cytat pochodzi z książki Ten się śmieje, kto ma zęby

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Babeczki z innej beczki

Salon kobiet

Poznałyśmy się w sytuacji, kiedy powierzono nam bardzo ciekawe wyzwanie – redagowanie magazynu i wszelkich kanałów komunikacyjnych o kobietach, dla kobiet i z kobietami…

Najnowsze posty

Osadzona, książka, obraz, kobieta

„Osadzona” Anny Matusiak – recenzja książki

Przeczytana jednym tchem jak pozostałe książki Anny Matusiak. Osadzona jest inna niż pozostałe. Ma jednak punkty styczne, ale o tym później. Tym razem Ania zabiera nas w daleką podróż. Do przepięknej Japonii. Niestety główna bohaterka nie miała okazji poznać jej piękna…

zupa TAJSKA

Zupa tajska

Zanim powiesz: to nie dla mnie, mam coś, co cię przekona. Mianowicie, zupę robi się max. 30 minut, a jest tak pyszna, że na jednej dokładce się nie skończy. Dodam, że jest tak prosta, że nawet jeśli masz, dwie lewe ręce, to dalej masz dwie, więc nie marudź.

Wyrzuty sumienia

Na pewno dopadły każdego i każdą z nas w różnych sytuacjach życia. Na pewno wywołały w nas niemiłe uczucia i zapewniły stres i nieprzespane noce. Wyrzuty sumienia, bo o nich mowa – czy rzeczywiście warto się nimi przejmować? Czy pozwolić im na wprowadzanie zmian w naszym życiu?

zielona sałatka z bobem

Sałatka z bobem

Pyszna i kolorowa sałatka z młodym bobem, świeżymi warzywami i oliwkami to idealna przekąska na ciepłe, letnie dni. W okresie zimowym, gdy brakuje świeżego bobu, można użyć tego mrożonego. Sałatkę z bobem warto podać w towarzystwie aromatycznego sosu, na przykład zielonego sosu na bazie jogurtu greckiego. Nada naszej potrawie wyjątkowego smaku i sprawi, że będzie się pięknie prezentować.

Weekendowa wycieczka

Cudze chwalicie — swego nie znacie — mówi stare przysłowie. Często szukamy miejsc do wypoczynku w dalekich zakątkach świata, a nie wiemy, że całkiem niedaleko są miejsca, które warto zobaczyć i gdzie można odpocząć. Dziś proponuję wycieczkę do Lichenia.

Piotr Krysiak Dziewczyny z Dubaju 2

Dubaj jest w nas

Od dłuższego czasu przyglądam się zamieszaniu, jakie wywołała publikacja książki Piotra Krysiaka Dziewczyny z Dubaju 2 – zamieszaniu, dodajmy, nieco wykreowanemu przez autora, który akurat w dziedzinie marketingu ma sporo talentu i doświadczenia. Ostatnio Audioteka.pl wycofała ze sprzedaży wersję audio tej publikacji, tłumacząc to zbyt dużymi kontrowersjami, jakie budzi tytuł (być może taką decyzję wymusił nowy właściciel Audioteki.pl, czyli Wirtualna Polska, który nie chce kłopotów na samym starcie).

Z potrzeby bliskości

Każdy z nas posiada określone potrzeby i dąży do ich zaspokojenia. Jedną z nich jest potrzeba bliskości, która u dzieci w gruncie rzeczy gra pierwsze skrzypce. Z tym że ta potrzeba nie znika, ale pozostaje w każdym z nas — również w dorosłości. Niektórzy zaspokajają ją, wchodząc w związki formalne lub nie. Inni, tworząc sieć przyjaciół, z którymi starają się utrzymywać bliższy kontakt, czasami przypominający wręcz relację, jaka łączy rodzeństwo.

Babeczki z innej beczki

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami