Oscary to szczególna impreza. Co roku, wzbudzają niesamowite emocje wśród świata filmu, ale chyba też każdego z nas. Uznawana za jedną z najbardziej prestiżowych imprez. Przyciąga tłumy artystów i obserwatorów z całego świata. 95 z rzędu Galę wręczenia Oscarów prowadził po raz trzeci komik Jimmy Kimmel.
Wszystko podlega ocenie
Opinia publiczna oprócz dorobku filmowego ocenia wszystko. Totalnie wszystko! Kreacje aktorów oraz gości, zachowanie, sposób oraz treść wypowiedzi, uśmiechy… Wyłapują absolutnie wszystkie detale, by później o nich pisać przez wiele tygodni. Złamany paznokieć, odpięty kolczyk, źle opadające niesforne pasmo włosów, krzywy obcas, sztuczny uśmiech czy zbyt długi czas na (nie)czerwonym (w tym roku) dywanie, czy ściance.
Totalne zaskoczenie to kolor dywanu, który niezmiennie od 1961 roku był czerwony. W tym roku miał, jak określono, kolor szampana. Po raz dwudziesty Gala rozdania Oscarów odbyła się w Dolby Theatre, którego widownia może pomieścić 3400 osób.
Nominacje i zwycięzcy
Lista nominacji, która pojawiła się 24 stycznia, obejmowała ponad 300 tytułów filmów pełnometrażowych. Wśród wyróżnionych znalazła się także nasza rodzima produkcja Jerzego Skolimowskiego IO.
Nagrody w poszczególnych kategoriach otrzymali:
Zwyciężyła komedia s-f WSZYSTKO WSZĘDZIE NARAZ Dana Kwana, Daniela Scheinerta, Jonathana Wanga. Produkcja została nominowana aż w 7 kategoriach.
- Najlepszy reżyser: Dan Kwan, Daniel Scheinert, Jonathan Wang
- Najlepsza aktorka: Michelle Yeoh
- Najlepszy aktor: Brandan Frosher
- Najlepsza aktorka w roli drugoplanowej: Jamie Lee Curtis
- Najlepszy aktor w roli drugoplanowej: Ke Huy Quan
- Najlepszy scenariusz adaptowany: Women Talking – Sarah Polley
- Najlepszy scenariusz oryginalny: WSZYSTKO WSZĘDZIE NARAZ
- Najlepszy krótkometrażowy film animowany: CHŁOPIEC, KRET, LIS I KOŃ
- Najlepszy pełnometrażowy film animowany: PINOCCHIO
- Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: ZAKLINACZE SŁONI
- Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy: NA ZACHODZIE BEZ ZMIAN
- Najlepszy film dokumentalny: NAWALNY
- Najlepszy aktorski film krótkometrażowy: IRLANDZKIE POZEGNANIE
- Najlepsza muzyka do filmu: Volker Bertelmann NA ZACHODZIE BEZ ZMIAN
- Najlepsza piosenka: Naatu Naatu z filmu RRR
- Najlepszy dźwięk: TOP GUN: MAVERICK
- Najlepsze zdjęcia: James Friend NA ZACHODZIE BEZ ZMIAN
- Najlepszy montaż: Paul Rogers WSZYSTKO WSZĘDZIE NARAZ
- Najlepsza scenografia: Christian M. Goldbeck i Ernestine Hipper NA ZACHODZIE BEZ ZMIAN
- Najlepsza charakteryzacja: Adrien Morot, Judy Chin i Anne Marie Bradley WIELORYB
- Najlepsze kostiumy: Ruth Carter CZARNA PANTERA: WAKANDA W MOIM SERCU
- Najlepsze efekty wizualne: Joe Letteri, Richard Baneham, Eric Saindon i Daniel Barrett AVATAR: ISTOTA WODY
Harrison Ford, Kate Hudson, Hugh Grand, Eva Longoria, Andie MacDowell, Elizabeth Olsen, Pedro Pascal i John Travolta, Halle Berry. To tylko niektóre z gwiazd, które wręczały tegorocznym zwycięzcom statuetki.
Kreacje i newsy
W tym roku (jak co roku) największą atrakcję stanowiły kreacje gwiazd. Wśród wyróżniających się były: Lady Gaga, słynne małżeństwo Emilly Blunt i Dwayn Johnson, Michelle Yeoh, Jamie Lee Curtis, Sofia Carson. Prezentowali między innymi kreacje Gucci, Dolce& Gabbana, Valentino, Cartier, Dior etc.
Oklaskom nie było końca gdy na scenę wyszła Julia Nawalny i powiedziała, zwracając się do męża: Marzę o dniu, w którym będziesz wolny. Spore zainteresowanie wywołał Colin Farrell, który pojawił się na gali z synem Henrym Tadeuszem, którego matką jest nasza rodzima aktorka Alicja Bachleda-Curuś. Mnóstwo emocji i wzruszenia wywołał John Travolta, który przywołał naszej pamięci zmarłe w ubiegłym roku: Kristie Ashley i Oliwię Newton John. Zachwyt publiczności i niezłą ucztę dla fotografów stanowiła Rihanna z ciążowym brzuszkiem, wdzięcznie pozująca na ściance.
Mianem najgorszego wywiadu przed-Oscarowego i szeroko komentowanego we wszystkich mediach, okrzyknięto rozmowę z Hugh Grantem. Wywiad prowadziła Ashley Graham. Na pytania odpowiadał krótko, z pewną nonszalancją oraz zostawiając pole do interpretacji widza. Na koniec nazywał całą imprezę targowiskiem próżności.
Podsumowanie
Nie wiem, co wywołało tyle emocji w rozmowie Graham-Grant, ale ja się z nim całkowicie zgadzam. Przepych, maksymalizacja wszystkiego, co się tylko dało, koszt kreacji gwiazd, koszt całej imprezy, wystrój i oprawa, chęć pojawienia się na czerwonym (w tym roku szampańskim dywanie), którego koszt wyniósł bagatela blisko 25 mln dolarów. Co nie zmienia faktu, że przyjemnie było znów obejrzeć twarze znane nam z ekranów w innej odsłonie niż kreacja ról.