Monopolis

MONOPOLIS ogłosiło kolejną edycję Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS.

W marcu odbyła się I edycja Festiwalu Sztuki Aktorskiej Teatropolis. Na fali sukcesu zapowiedziano już kolejną edycję, która odbędzie się 22-27 marca 2024 r. Galę zamykającą tegoroczną teatralną ucztę rozpoczęło orędzie, wygłoszone z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przez ukraińską reżyserkę Svitlanę Oleshko. Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie mieszka i pracuje ona w Teatrze Polskim w Warszawie, o czym opowiedziała z niezwykłym wzruszeniem.

Edycja I

Pierwszy festiwal odbył się 24-27 marca 2023 roku. Jury w składzie: Andrzej Seweryn – Przewodniczący, Katarzyna Janowska, Dorota Kędzierzawska, Robert Więckiewicz, Krzysztof Witkowski przyznało nagrody:

KATEGORIA OPEN

Grand Prix pierwszej edycji festiwalu otrzymała Joanna Gonschorek, za rolę w spektaklu Zapowiada się ładny dzień. Nagrodą była statuetka, gratyfikacja pieniężna oraz możliwość grania spektaklu na deskach Sceny Monopolis. Jury przyznało pozaregulaminowe, honorowe wyróżnienia. Dla Sławomira Grzymkowskiego za stworzoną kreację aktorską przy użyciu subtelnych środków aktorskich w spektaklu Prime Time oraz dla Petera Čižmára za odwagę zmierzenia się w pojedynkę z dziełem Szekspira w spektaklu Macbeth.

KATEGORIA DEBIUT

Jury przyznało dwa równorzędne wyróżnienia w postaci gratyfikacji pieniężnej dla Barbary Saneckiej, Łukasza Walczaka i Kamila Olczyka, którzy stworzyli kreację w sztuce Miłość ci wszystko wypaczy oraz Tamary Yelchaninowej za wyraz artystyczny w spektaklu Mięso. Decyzją jury w tej kategorii nie przyznano nagrody Grand Prix. Statuetka pozostawiona na poczet przyszłorocznej edycji konkursu, ma za zadanie zachęcić do uczestnictwa młodych twórców.

NAGRODA SPECJALNA

W ramach I edycji Festiwalu Sztuki Aktorskiej Teatropolis statuetka za dotychczasową pracę artystyczną decyzją jury trafiła do Bronisława Wrocławskiego. Nagrodę specjalną wręczył dyrektor artystyczny festiwalu Andrzej Seweryn, w towarzystwie gromkich braw publiczności.

Dla uczczenia święta teatru w pokazie mistrzowskim Andrzej Seweryn zaprezentował Dziennik Witolda Gombrowicza.

Edycja II

Podobnie jak pierwsza edycja, kolejna będzie obfitowała w emocje teatralne. Widzowie zobaczą aż dziesięć spektakli konkursowych oraz dwa spektakle mistrzowskie. Dyrektorem artystycznym pozostaje niezmiennie Andrzej Seweryn. Do zdobycia są dwie statuetki. Jedna w kategorii Open, tutaj powalczy o nią sześć spektakli. Druga w kategorii debiut, w której zaprezentowane zostaną cztery spektakle. Rozpoczęcie drugiej edycji planowane jest na 22 marca 2024 i potrwa do dnia 27 marca, w którym przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. Krzysztof Witkowski, prezes spółki Virako, inwestor Monopolis i inicjator festiwalu podkreślił, że poprzeczka po tegorocznej edycji została podniesiona wysoko i zespół pracujący nad festiwalem, zrobi wszystko, by dorównać sukcesem w przyszłym roku.

Święto sztuki

Festiwal Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS to niezwykłe wydarzenie, które zagości na stałe na teatralnej mapie Łodzi. To gratka dla wielbicieli teatru. I edycja wyróżniała się wysokim poziomem, który, miejmy nadzieję, zostanie podtrzymany w kolejnych latach. Zróżnicowanie tematyczne i przesłanie płynące z festiwalu, pokazuje, że pomimo trudnej sytuacji na świecie my jako naród solidaryzujemy się z ukraińskim społeczeństwem. Stwarzamy ludziom warunki do bezpiecznego życia, czego przekładem jest ukraińska reżyserka Svitlana Oleshko, która może mieszkać i tworzyć prezentując swoje wartości. W takim duchu zawsze warto szerzyć kulturalne wydarzenia.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Babeczki z innej beczki

Salon kobiet

Poznałyśmy się w sytuacji, kiedy powierzono nam bardzo ciekawe wyzwanie – redagowanie magazynu i wszelkich kanałów komunikacyjnych o kobietach, dla kobiet i z kobietami…

Najnowsze posty

Osadzona, książka, obraz, kobieta

„Osadzona” Anny Matusiak – recenzja książki

Przeczytana jednym tchem jak pozostałe książki Anny Matusiak. Osadzona jest inna niż pozostałe. Ma jednak punkty styczne, ale o tym później. Tym razem Ania zabiera nas w daleką podróż. Do przepięknej Japonii. Niestety główna bohaterka nie miała okazji poznać jej piękna…

zupa TAJSKA

Zupa tajska

Zanim powiesz: to nie dla mnie, mam coś, co cię przekona. Mianowicie, zupę robi się max. 30 minut, a jest tak pyszna, że na jednej dokładce się nie skończy. Dodam, że jest tak prosta, że nawet jeśli masz, dwie lewe ręce, to dalej masz dwie, więc nie marudź.

Wyrzuty sumienia

Na pewno dopadły każdego i każdą z nas w różnych sytuacjach życia. Na pewno wywołały w nas niemiłe uczucia i zapewniły stres i nieprzespane noce. Wyrzuty sumienia, bo o nich mowa – czy rzeczywiście warto się nimi przejmować? Czy pozwolić im na wprowadzanie zmian w naszym życiu?

zielona sałatka z bobem

Sałatka z bobem

Pyszna i kolorowa sałatka z młodym bobem, świeżymi warzywami i oliwkami to idealna przekąska na ciepłe, letnie dni. W okresie zimowym, gdy brakuje świeżego bobu, można użyć tego mrożonego. Sałatkę z bobem warto podać w towarzystwie aromatycznego sosu, na przykład zielonego sosu na bazie jogurtu greckiego. Nada naszej potrawie wyjątkowego smaku i sprawi, że będzie się pięknie prezentować.

Weekendowa wycieczka

Cudze chwalicie — swego nie znacie — mówi stare przysłowie. Często szukamy miejsc do wypoczynku w dalekich zakątkach świata, a nie wiemy, że całkiem niedaleko są miejsca, które warto zobaczyć i gdzie można odpocząć. Dziś proponuję wycieczkę do Lichenia.

Piotr Krysiak Dziewczyny z Dubaju 2

Dubaj jest w nas

Od dłuższego czasu przyglądam się zamieszaniu, jakie wywołała publikacja książki Piotra Krysiaka Dziewczyny z Dubaju 2 – zamieszaniu, dodajmy, nieco wykreowanemu przez autora, który akurat w dziedzinie marketingu ma sporo talentu i doświadczenia. Ostatnio Audioteka.pl wycofała ze sprzedaży wersję audio tej publikacji, tłumacząc to zbyt dużymi kontrowersjami, jakie budzi tytuł (być może taką decyzję wymusił nowy właściciel Audioteki.pl, czyli Wirtualna Polska, który nie chce kłopotów na samym starcie).

Z potrzeby bliskości

Każdy z nas posiada określone potrzeby i dąży do ich zaspokojenia. Jedną z nich jest potrzeba bliskości, która u dzieci w gruncie rzeczy gra pierwsze skrzypce. Z tym że ta potrzeba nie znika, ale pozostaje w każdym z nas — również w dorosłości. Niektórzy zaspokajają ją, wchodząc w związki formalne lub nie. Inni, tworząc sieć przyjaciół, z którymi starają się utrzymywać bliższy kontakt, czasami przypominający wręcz relację, jaka łączy rodzeństwo.

Babeczki z innej beczki

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami