Dzień jak co dzień — zabobony

czaszka lustro

13 piątek, czarny kot, czerwone niebo, odpukiwanie w niemalowane drewno, spluwanie przez lewe ramię. Mowa oczywiście o wierzeniach, przekonaniach, przesądach, zabobonach, urokach, klątwach etc. Wynikających z wiary, z doświadczenia, z przekonania, z braku wiedzy… i z innych z.

Czyżby zabrzmiało sentymentalnie…?

Często oczywiście zabobony nie mają przełożenia na rzeczywistość, jednak lubimy je powtarzać. Czasem z przyzwyczajenia, czasem z lekkim przymrużeniem oka, czasem dla zabawy. Jednak przechodzą z pokolenia na pokolenie. Pozwalają nam wracać do czasów dzieciństwa.

  • A pamiętasz, jak mówiła babcia?
  • Moja mama zawsze w takiej sytuacji mówiła…
  • Mój tato by powiedział…

Uśmiechamy się wtedy z czułością, na wspomnienie tych, których nie ma już z nami.

3,2,1 zaczynamy

  • Czerwone niebo, będzie wojna.
  • W ciąży nie wolno włosów obcinać, bo się dziecku rozum skraca.
  • Jak się farbuje, dziecko będzie rude.
  • Kobiecie w ciąży nie wolno niczego odmawiać, bo zada myszy.
  • Nie stawaj noworodkowi w głowie, bo się mu oczy wywrócą.
  • Nie jedz na noc, bo ci się będą Cyganie śnili.
  • Czerwona kokardka przy niemowlaku, żeby nikt uroku nie zadał.
  • Kołtun na włosach powstający w wyniku przestraszenia.
  • Brak urody w ciąży na córkę, dobry wygląd na syna.
  • Pryśnięcie tłuszczu podczas smażenia, nagłe złapanie się za jakąś część ciała w ciąży, powoduje znamiona u dziecka.
  • Nie wolno kobiecie w ciąży nosić apaszek lub łańcuszków, bo dziecko się owinie pępowiną.
  • Kiedy kobieta w ciąży ma zmartwienia, dziecko będzie leworęczne.
  • Kobiecie w ciąży nie wolno siadać po turecku, bo dziecko będzie miało krzywe nogi.
  • Podczas zmywania naczyń, sprzątania, trzeba uważać, żeby nie zalać brzucha, bo dziecko będzie alkoholikiem.
  • Przed ślubem młody nie może zobaczyć przyszłej żony, bo będzie nieszczęście.
  • Branie ślubu w miesiącu z literką R.
  • Panna młoda musi mieć coś niebieskiego i coś pożyczonego etc.

Tradycje świąteczne również są przykładem na wiele tego typu wierzeń. Koszyczek wielkanocny, Niedziela Palmowa, tradycja, kolędowanie itd.

Pamięć o przodkach

Przysłowia to kolejna dawka naszej spuścizny po przodkach. Uwielbiam. Sama szukam nowinek, uczyłam swoje dziecko i będę pewnie uczyć następne pokolenie. Bo to nasza tradycja. Dzięki temu mamy poczucie, że coś z tych naszych krewnych nam zostało. Pozwala nam to z pewną dozą pietyzmu pielęgnować pamięć o nich. Z niektórych się śmiejemy. Niektóre traktujemy bardziej serio, jednak przyswajamy tę wiedzę z przyjemnością.

Dzięki temu mamy jakieś poczucie przynależności. Wiemy, skąd się wywodzimy. Pielęgnujemy w nas historie rodzinne, opowieści rodowe. Powtarzamy najmłodszym, przekazujemy zdjęcia, inne pamiątki i pozwalamy płynąć historii przez kolejne lata. Czasem, ktoś coś przekręci, czasem coś doda, czasem podkoloryzuje, jednak dalej będą to dzieje naszej rodziny. Bo rodzina to my. To nasze dziedzictwo, to nasze korzenie i każdy z nas powinien znać swoją historię.

wizytówka Emilia Juda

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Babeczki z innej beczki

Salon kobiet

Poznałyśmy się w sytuacji, kiedy powierzono nam bardzo ciekawe wyzwanie – redagowanie magazynu i wszelkich kanałów komunikacyjnych o kobietach, dla kobiet i z kobietami…

Najnowsze posty

Osadzona, książka, obraz, kobieta

„Osadzona” Anny Matusiak – recenzja książki

Przeczytana jednym tchem jak pozostałe książki Anny Matusiak. Osadzona jest inna niż pozostałe. Ma jednak punkty styczne, ale o tym później. Tym razem Ania zabiera nas w daleką podróż. Do przepięknej Japonii. Niestety główna bohaterka nie miała okazji poznać jej piękna…

zupa TAJSKA

Zupa tajska

Zanim powiesz: to nie dla mnie, mam coś, co cię przekona. Mianowicie, zupę robi się max. 30 minut, a jest tak pyszna, że na jednej dokładce się nie skończy. Dodam, że jest tak prosta, że nawet jeśli masz, dwie lewe ręce, to dalej masz dwie, więc nie marudź.

Wyrzuty sumienia

Na pewno dopadły każdego i każdą z nas w różnych sytuacjach życia. Na pewno wywołały w nas niemiłe uczucia i zapewniły stres i nieprzespane noce. Wyrzuty sumienia, bo o nich mowa – czy rzeczywiście warto się nimi przejmować? Czy pozwolić im na wprowadzanie zmian w naszym życiu?

zielona sałatka z bobem

Sałatka z bobem

Pyszna i kolorowa sałatka z młodym bobem, świeżymi warzywami i oliwkami to idealna przekąska na ciepłe, letnie dni. W okresie zimowym, gdy brakuje świeżego bobu, można użyć tego mrożonego. Sałatkę z bobem warto podać w towarzystwie aromatycznego sosu, na przykład zielonego sosu na bazie jogurtu greckiego. Nada naszej potrawie wyjątkowego smaku i sprawi, że będzie się pięknie prezentować.

Weekendowa wycieczka

Cudze chwalicie — swego nie znacie — mówi stare przysłowie. Często szukamy miejsc do wypoczynku w dalekich zakątkach świata, a nie wiemy, że całkiem niedaleko są miejsca, które warto zobaczyć i gdzie można odpocząć. Dziś proponuję wycieczkę do Lichenia.

Piotr Krysiak Dziewczyny z Dubaju 2

Dubaj jest w nas

Od dłuższego czasu przyglądam się zamieszaniu, jakie wywołała publikacja książki Piotra Krysiaka Dziewczyny z Dubaju 2 – zamieszaniu, dodajmy, nieco wykreowanemu przez autora, który akurat w dziedzinie marketingu ma sporo talentu i doświadczenia. Ostatnio Audioteka.pl wycofała ze sprzedaży wersję audio tej publikacji, tłumacząc to zbyt dużymi kontrowersjami, jakie budzi tytuł (być może taką decyzję wymusił nowy właściciel Audioteki.pl, czyli Wirtualna Polska, który nie chce kłopotów na samym starcie).

Z potrzeby bliskości

Każdy z nas posiada określone potrzeby i dąży do ich zaspokojenia. Jedną z nich jest potrzeba bliskości, która u dzieci w gruncie rzeczy gra pierwsze skrzypce. Z tym że ta potrzeba nie znika, ale pozostaje w każdym z nas — również w dorosłości. Niektórzy zaspokajają ją, wchodząc w związki formalne lub nie. Inni, tworząc sieć przyjaciół, z którymi starają się utrzymywać bliższy kontakt, czasami przypominający wręcz relację, jaka łączy rodzeństwo.

Babeczki z innej beczki

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami