Żaden koniec – recenzja najnowszej książki Zośki Papużanki

Żaden koniec to genialna powieść autorstwa Zośki Papużanki. Autorka w swojej najnowszej książce łączy tematy rodzinnych spraw, tajemnic, niewypowiedzianych słów i nierozwiązanych kwestii, a tematem przewodnim jest… śmierć.

O życiu po śmierci

Babcia Krystyna umarła. Ta egocentryczna kobieta, mimo że odeszła z tego świata, wciąż jest żywa we wspomnieniach najbliższych. Jednak czy aby na pewno ci najbliżsi ją w ogóle znali? Nigdy nie odpowiadała wystarczająco na zadawane pytania, nie lubiła mówić o swojej przeszłości, ale też nie wszystkie sprawy Krystyna pozwalała poruszać, stawiając granicę w miejscach, które uważała za najwygodniejsze dla niej samej. Po jej śmierci dzieci oraz wnuki próbują zlepić życie Krystyny na nowo, aby móc zapamiętać ją taką, jaka faktycznie była, a dzięki temu bliżej poznać i zrozumieć jej motywacje, którymi kierowała się w życiu.

Książka najlepszym lustrem

To słodko-gorzka historia rodziny, która, jak chyba każda, skrywa sekrety i żale, które ugrzęzły na lata w gardle i kłują jak ość, której trudno się pozbyć. Autorka po raz kolejny w cudowny sposób sportretowała nas samych, zwykłych ludzi, którzy na co dzień borykają się z demonami przeszłości i historiami, o których wolą zapomnieć. Papużanka jak żadna inna autorka, jak żaden inny autor, z którymi spotkałam się w ciągu mojej wieloletniej czytelniczej przygody, potrafi obserwować życie, otoczenie, ludzkie reakcje, słowa, gesty, utarte teksty i schematy. To niesamowite móc czytać o fikcyjnych postaciach, a z drugiej strony wyraźnie w nich widzieć siebie i swoich najbliższych.

Emocje zamknięte w słowach

Język, jakim posługuje się autorka to mistrzostwo i będę to powtarzać do końca życia i o jeden dzień dłużej. Uwielbiam taką luźną, barwną formę, momentami zabawną, podkreśloną wyraźnym sarkazmem. Czytając opowieść o babci Krystynie, jej dzieciach i wnukach wiele razy się zaśmiejesz i zobaczysz w tych niewinnych słowach własne odbicie, ale też zapłaczesz, wzruszysz się nad kruchością życia i straconymi szansami.

…bo to dobra książka jest…

Pod tą pisarską ucztą, którą serwuje Papużanka, skrywa się warstwa wielu emocji. Często gorzkich, smutnych, poruszających te aspekty życia, których zwykle staramy się unikać, jak na przykład właśnie śmierć. Zośka Papużanka w swojej książce w bardzo otwarty sposób oswaja czytelnika z tym tematem, siejąc ziarno refleksji i nakłaniając do szczerych rozmów, które są tak bardzo potrzebne do budowania wspomnień o nas samych. Polecam, polecam i jeszcze raz polecam!

Recenzja powstała dzięki współpracy reklamowej z Wydawnictwem Marginesy

wizytówka Anna Miziołek

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Babeczki z innej beczki

Salon kobiet

Poznałyśmy się w sytuacji, kiedy powierzono nam bardzo ciekawe wyzwanie – redagowanie magazynu i wszelkich kanałów komunikacyjnych o kobietach, dla kobiet i z kobietami…

Najnowsze posty

Osadzona, książka, obraz, kobieta

„Osadzona” Anny Matusiak – recenzja książki

Przeczytana jednym tchem jak pozostałe książki Anny Matusiak. Osadzona jest inna niż pozostałe. Ma jednak punkty styczne, ale o tym później. Tym razem Ania zabiera nas w daleką podróż. Do przepięknej Japonii. Niestety główna bohaterka nie miała okazji poznać jej piękna…

zupa TAJSKA

Zupa tajska

Zanim powiesz: to nie dla mnie, mam coś, co cię przekona. Mianowicie, zupę robi się max. 30 minut, a jest tak pyszna, że na jednej dokładce się nie skończy. Dodam, że jest tak prosta, że nawet jeśli masz, dwie lewe ręce, to dalej masz dwie, więc nie marudź.

Wyrzuty sumienia

Na pewno dopadły każdego i każdą z nas w różnych sytuacjach życia. Na pewno wywołały w nas niemiłe uczucia i zapewniły stres i nieprzespane noce. Wyrzuty sumienia, bo o nich mowa – czy rzeczywiście warto się nimi przejmować? Czy pozwolić im na wprowadzanie zmian w naszym życiu?

zielona sałatka z bobem

Sałatka z bobem

Pyszna i kolorowa sałatka z młodym bobem, świeżymi warzywami i oliwkami to idealna przekąska na ciepłe, letnie dni. W okresie zimowym, gdy brakuje świeżego bobu, można użyć tego mrożonego. Sałatkę z bobem warto podać w towarzystwie aromatycznego sosu, na przykład zielonego sosu na bazie jogurtu greckiego. Nada naszej potrawie wyjątkowego smaku i sprawi, że będzie się pięknie prezentować.

Weekendowa wycieczka

Cudze chwalicie — swego nie znacie — mówi stare przysłowie. Często szukamy miejsc do wypoczynku w dalekich zakątkach świata, a nie wiemy, że całkiem niedaleko są miejsca, które warto zobaczyć i gdzie można odpocząć. Dziś proponuję wycieczkę do Lichenia.

Piotr Krysiak Dziewczyny z Dubaju 2

Dubaj jest w nas

Od dłuższego czasu przyglądam się zamieszaniu, jakie wywołała publikacja książki Piotra Krysiaka Dziewczyny z Dubaju 2 – zamieszaniu, dodajmy, nieco wykreowanemu przez autora, który akurat w dziedzinie marketingu ma sporo talentu i doświadczenia. Ostatnio Audioteka.pl wycofała ze sprzedaży wersję audio tej publikacji, tłumacząc to zbyt dużymi kontrowersjami, jakie budzi tytuł (być może taką decyzję wymusił nowy właściciel Audioteki.pl, czyli Wirtualna Polska, który nie chce kłopotów na samym starcie).

Z potrzeby bliskości

Każdy z nas posiada określone potrzeby i dąży do ich zaspokojenia. Jedną z nich jest potrzeba bliskości, która u dzieci w gruncie rzeczy gra pierwsze skrzypce. Z tym że ta potrzeba nie znika, ale pozostaje w każdym z nas — również w dorosłości. Niektórzy zaspokajają ją, wchodząc w związki formalne lub nie. Inni, tworząc sieć przyjaciół, z którymi starają się utrzymywać bliższy kontakt, czasami przypominający wręcz relację, jaka łączy rodzeństwo.

Babeczki z innej beczki

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami