Cudze chwalicie — swego nie znacie — mówi stare przysłowie. Często szukamy miejsc do wypoczynku w dalekich zakątkach świata, a nie wiemy, że całkiem niedaleko są miejsca, które warto zobaczyć i gdzie można odpocząć. Dziś proponuję wycieczkę do Lichenia.
Licheń
To nic, że byłam tam już kilka razy, to nic, że to ciągle miejsce kultu i główną atrakcją dla wielu jest kościół. Nie wszyscy wiedzą, co można zwiedzić w pobliżu, ale i w samym Licheniu. Wierzący i poszukujący wiary odnajdą to w murach kościoła, a spragnieni spacerów, ciszy i spokoju odnajdą ją w ogrodach, altanach, które pozwalają wyciszyć się i znaleźć siebie.
To miejscowość położona w województwie wielkopolskim, w jego wschodniej części. Umiejscowiona jest w powiecie konińskim, w gminie Ślesin, nad Jeziorem Licheńskim.
Największa bazylika w Polsce
Bazylika Najświętszej Maryi Panny – ósma w Europie, dwunasta na świecie i największa w Polsce świątynia. Jej budowa skrywa w sobie liczne tajemnice – posiada 365 okien, czyli tyle ile jest dni w roku, 52 drzwi – czyli tyle ile tygodni ma rok, do głównego wejścia trzeba pokonać 33 schody, a więc jest to nawiązanie do wieku Chrystusa podczas śmierci.
Bazylika posiada wieżę widokową – można dostać się na górę windą, lub schodami. Można z niej podziwiać widok nawet do 30 kilometrów od Lichenia przy dobrej pogodzie. Sama Bazylika składa się z kilku części – części głównej, kaplicy Różańcowej, kościoła świętego Józefa, kaplicy Matki Bożej Bolesnej, sanktuarium Miłosierdzia Bożego, Domu Pielgrzyma, Muzeum Licheńskiego.
Była budowana w latach 1994 – 2004. Inicjatorem jej powstania był ksiądz Eugeniusz Makulski. Cudowny Obraz – jest umieszczony na głównym ołtarzu bazyliki mniejszej, to kopia olejna obrazu z Rokitna Wielkopolskiego, która została namalowana w drugiej połowie XVIII wieku. Maryja spogląda na namalowanego na jej piersiach orła białego w koronie.
Co jeszcze warto zobaczyć?
Golgota – została wybudowana w ramach zadośćuczynienia za niegodziwe występki wobec krzyża, jakich dokonano podczas II wojny światowej. Obok wejścia znajduje się napis: Panie Jezu Chryste, to nie gwoździe Cię przebiły, lecz mój grzech. Są one mottem do podróży na szczyt góry.
Kościół pod wezwaniem świętej Doroty – neogotycki kościół parafialny znajdujący się na terenie parafii świętej Doroty. Jest prowadzony przez Zgromadzenie Marianów. Przed wybudowaniem Bazyliki był głównym kościołem sanktuarium w Licheniu.
Las Grąbliński – jest położony pomiędzy Licheniem a Koninem. W tym właśnie lesie doszło do objawień Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Miało to miejsce w latach 1842 – 1852. Na sośnie został zawieszony obraz Pani Świętej – dokonał tego kowal, który był uczestnikiem bitwy pod Lipskiem. Matka Boża ukazała się w tym miejscu pasterzowi pochodzącemu z Grąblina.
Dom Pielgrzyma Arka, Dom Pielgrzyma Betlejem, liczne kwatery prywatne – każdy znajdzie dla siebie odpowiednie miejsce noclegowe, miejsce parkingowe. Na terenie Bazyliki jak i w bliskiej okolicy jest bardzo rozwinięta sieć gastronomiczna.
Okolice Lichenia i ich atrakcje
- Muzeum Okręgowe w Koninie – zawiera dokumentację historii Ziemi Konińskiej. Główna siedziba Muzeum jest na Zamku w Gosławicach.
- Słup Koniński – to inaczej słup drogowy wyznaczające połowę trasy pomiędzy Kaliszem a Kruszwicą. To najstarszy znak drogowy w Europie.
- Łuk Napoleona – znajduje się w Ślesinie, został wybudowany dla Napoleona Bonaparte, ale niestety nigdy go nie zobaczył.
- Wieża widokowa Paprotnia – liczy 22 metry wysokości. Rozciągający się widok pozwala zobaczyć Bazylikę w Licheniu.
- Jezioro Śleszyńskie – jezioro polodowcowe, uprawiane są na nim różne sporty wodne i jest możliwość kąpieli.
- Bulwar Nadwarciański – to liczący około kilometra deptak, posiadający tarasy widokowe, amfiteatry, przystań pasażerską, liczne ścieżki spacerowe.
- Park linowy „Leśny Raj” – położony w Ślesinie koło Konina. Oferuje ścieżki o różnym stopniu trudności. Dostępny dla osób w każdym wieku, a pokonywanie tras odbywa się pod okiem instruktora.
- Wodospad zrzutowy – jest widoczny tylko z mostu w miejscowości Ślesin.
- Jezioro Licheńskie – to przykład jeziora rynnowego, które charakteryzuje się stromymi brzegami i stromym dnem.
Na podsumowanie mogę dodać tylko, że Bazylika inaczej wygląda na zdjęciu, a inaczej kiedy staniemy u jej podnóża. Ogrom budowli sprawia, że czujemy się mali, zagubieni. Ale po dłuższym przebywaniu w okolicach tego zbudowanego kolosa znajdujemy ukojenie i płynący wolniej czas, ciszę, spokój, którego tak brakuje nam…