Weekendowa wycieczka

Cudze chwalicie — swego nie znacie — mówi stare przysłowie. Często szukamy miejsc do wypoczynku w dalekich zakątkach świata, a nie wiemy, że całkiem niedaleko są miejsca, które warto zobaczyć i gdzie można odpocząć. Dziś proponuję wycieczkę do Lichenia.

Licheń

To nic, że byłam tam już kilka razy, to nic, że to ciągle miejsce kultu i główną atrakcją dla wielu jest kościół. Nie wszyscy wiedzą, co można zwiedzić w pobliżu, ale i w samym Licheniu. Wierzący i poszukujący wiary odnajdą to w murach kościoła, a spragnieni spacerów, ciszy i spokoju odnajdą ją w ogrodach, altanach, które pozwalają wyciszyć się i znaleźć siebie.

To miejscowość położona w województwie wielkopolskim, w jego wschodniej części. Umiejscowiona jest w powiecie konińskim, w gminie Ślesin, nad Jeziorem Licheńskim.

Największa bazylika w Polsce

Bazylika Najświętszej Maryi Panny – ósma w Europie, dwunasta na świecie i największa w Polsce świątynia. Jej budowa skrywa w sobie liczne tajemnice – posiada 365 okien, czyli tyle ile jest dni w roku, 52 drzwi – czyli tyle ile tygodni ma rok, do głównego wejścia trzeba pokonać 33 schody, a więc jest to nawiązanie do wieku Chrystusa podczas śmierci.

Bazylika posiada wieżę widokową – można dostać się na górę windą, lub schodami. Można z niej podziwiać widok nawet do 30 kilometrów od Lichenia przy dobrej pogodzie. Sama Bazylika składa się z kilku części – części głównej, kaplicy Różańcowej, kościoła świętego Józefa, kaplicy Matki Bożej Bolesnej, sanktuarium Miłosierdzia Bożego, Domu Pielgrzyma, Muzeum Licheńskiego.

Była budowana w latach 1994 – 2004. Inicjatorem jej powstania był ksiądz Eugeniusz Makulski. Cudowny Obraz – jest umieszczony na głównym ołtarzu bazyliki mniejszej, to kopia olejna obrazu z Rokitna Wielkopolskiego, która została namalowana w drugiej połowie XVIII wieku. Maryja spogląda na namalowanego na jej piersiach orła białego w koronie.

Co jeszcze warto zobaczyć?

Golgota – została wybudowana w ramach zadośćuczynienia za niegodziwe występki wobec krzyża, jakich dokonano podczas II wojny światowej. Obok wejścia znajduje się napis: Panie Jezu Chryste, to nie gwoździe Cię przebiły, lecz mój grzech. Są one mottem do podróży na szczyt góry.

Kościół pod wezwaniem świętej Doroty – neogotycki kościół parafialny znajdujący się na terenie parafii świętej Doroty. Jest prowadzony przez Zgromadzenie Marianów. Przed wybudowaniem Bazyliki był głównym kościołem sanktuarium w Licheniu.

Las Grąbliński – jest położony pomiędzy Licheniem a Koninem. W tym właśnie lesie doszło do objawień Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Miało to miejsce w latach 1842 – 1852. Na sośnie został zawieszony obraz Pani Świętej – dokonał tego kowal, który był uczestnikiem bitwy pod Lipskiem. Matka Boża ukazała się w tym miejscu pasterzowi pochodzącemu z Grąblina.

Dom Pielgrzyma Arka, Dom Pielgrzyma Betlejem, liczne kwatery prywatne – każdy znajdzie dla siebie odpowiednie miejsce noclegowe, miejsce parkingowe. Na terenie Bazyliki jak i w bliskiej okolicy jest bardzo rozwinięta sieć gastronomiczna.

Okolice Lichenia i ich atrakcje

  • Muzeum Okręgowe w Koninie – zawiera dokumentację historii Ziemi Konińskiej. Główna siedziba Muzeum jest na Zamku w Gosławicach.
  • Słup Koniński – to inaczej słup drogowy wyznaczające połowę trasy pomiędzy Kaliszem a Kruszwicą. To najstarszy znak drogowy w Europie.
  • Łuk Napoleona – znajduje się w Ślesinie, został wybudowany dla Napoleona Bonaparte, ale niestety nigdy go nie zobaczył.
  • Wieża widokowa Paprotnia – liczy 22 metry wysokości. Rozciągający się widok pozwala zobaczyć Bazylikę w Licheniu.
  • Jezioro Śleszyńskie – jezioro polodowcowe, uprawiane są na nim różne sporty wodne i jest możliwość kąpieli.
  • Bulwar Nadwarciański – to liczący około kilometra deptak, posiadający tarasy widokowe, amfiteatry, przystań pasażerską, liczne ścieżki spacerowe.
  • Park linowy „Leśny Raj” – położony w Ślesinie koło Konina. Oferuje ścieżki o różnym stopniu trudności. Dostępny dla osób w każdym wieku, a pokonywanie tras odbywa się pod okiem instruktora.
  • Wodospad zrzutowy – jest widoczny tylko z mostu w miejscowości Ślesin.
  • Jezioro Licheńskie – to przykład jeziora rynnowego, które charakteryzuje się stromymi brzegami i stromym dnem.

Na podsumowanie mogę dodać tylko, że Bazylika inaczej wygląda na zdjęciu, a inaczej kiedy staniemy u jej podnóża. Ogrom budowli sprawia, że czujemy się mali, zagubieni. Ale po dłuższym przebywaniu w okolicach tego zbudowanego kolosa znajdujemy ukojenie i płynący wolniej czas, ciszę, spokój, którego tak brakuje nam…

wizytówka Anna Kubańska

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Babeczki z innej beczki

Salon kobiet

Poznałyśmy się w sytuacji, kiedy powierzono nam bardzo ciekawe wyzwanie – redagowanie magazynu i wszelkich kanałów komunikacyjnych o kobietach, dla kobiet i z kobietami…

Najnowsze posty

Osadzona, książka, obraz, kobieta

„Osadzona” Anny Matusiak – recenzja książki

Przeczytana jednym tchem jak pozostałe książki Anny Matusiak. Osadzona jest inna niż pozostałe. Ma jednak punkty styczne, ale o tym później. Tym razem Ania zabiera nas w daleką podróż. Do przepięknej Japonii. Niestety główna bohaterka nie miała okazji poznać jej piękna…

zupa TAJSKA

Zupa tajska

Zanim powiesz: to nie dla mnie, mam coś, co cię przekona. Mianowicie, zupę robi się max. 30 minut, a jest tak pyszna, że na jednej dokładce się nie skończy. Dodam, że jest tak prosta, że nawet jeśli masz, dwie lewe ręce, to dalej masz dwie, więc nie marudź.

Wyrzuty sumienia

Na pewno dopadły każdego i każdą z nas w różnych sytuacjach życia. Na pewno wywołały w nas niemiłe uczucia i zapewniły stres i nieprzespane noce. Wyrzuty sumienia, bo o nich mowa – czy rzeczywiście warto się nimi przejmować? Czy pozwolić im na wprowadzanie zmian w naszym życiu?

zielona sałatka z bobem

Sałatka z bobem

Pyszna i kolorowa sałatka z młodym bobem, świeżymi warzywami i oliwkami to idealna przekąska na ciepłe, letnie dni. W okresie zimowym, gdy brakuje świeżego bobu, można użyć tego mrożonego. Sałatkę z bobem warto podać w towarzystwie aromatycznego sosu, na przykład zielonego sosu na bazie jogurtu greckiego. Nada naszej potrawie wyjątkowego smaku i sprawi, że będzie się pięknie prezentować.

Piotr Krysiak Dziewczyny z Dubaju 2

Dubaj jest w nas

Od dłuższego czasu przyglądam się zamieszaniu, jakie wywołała publikacja książki Piotra Krysiaka Dziewczyny z Dubaju 2 – zamieszaniu, dodajmy, nieco wykreowanemu przez autora, który akurat w dziedzinie marketingu ma sporo talentu i doświadczenia. Ostatnio Audioteka.pl wycofała ze sprzedaży wersję audio tej publikacji, tłumacząc to zbyt dużymi kontrowersjami, jakie budzi tytuł (być może taką decyzję wymusił nowy właściciel Audioteki.pl, czyli Wirtualna Polska, który nie chce kłopotów na samym starcie).

Z potrzeby bliskości

Każdy z nas posiada określone potrzeby i dąży do ich zaspokojenia. Jedną z nich jest potrzeba bliskości, która u dzieci w gruncie rzeczy gra pierwsze skrzypce. Z tym że ta potrzeba nie znika, ale pozostaje w każdym z nas — również w dorosłości. Niektórzy zaspokajają ją, wchodząc w związki formalne lub nie. Inni, tworząc sieć przyjaciół, z którymi starają się utrzymywać bliższy kontakt, czasami przypominający wręcz relację, jaka łączy rodzeństwo.

Dzień jak co dzień, czyli zakupy przed długim weekendem

Kończę pracę dziś wyjątkowo wcześniej, bo już o 17. Cieszę się jak głupia. Jeszcze tylko zakupy i do domku. Weekend czas zacząć. Uśmiechnięta wchodzę do galerii, lecę na pięterko do cerfa i bum. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki ludzie odzyskują dobry humor, stają się piękniejsi i bardziej pogodni, ja właśnie na odwrót, dostaję qrwicy na widok kolejki. Jasna d..a!!!!

Babeczki z innej beczki

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami