Chłopki. Opowieść o naszych babkach — recenzja

Chłopki. Opowieść o naszych babkach to wyjątkowy reportaż autorstwa Joanny Kuciel-Frydryszak. Autorka dała przestrzeń do wypowiedzenia się wiejskim kobietom. Dzięki temu możemy usłyszeć ich historie, a one mogą wyrazić swoje uczucia i rozliczyć się z przeszłością. Ta lektura przenosi czytelnika do Polski przełomu XIX i XX wieku, do wiejskich chałup, w których ciężko pracowały nasze babki i prababki.

Kobiece role

Praczka. Szwaczka. Kucharka. Sprzątaczka. Rolniczka. Nauczycielka. To tylko kilka z wielu ról, jakie pełniły ówczesne kobiety, mieszkające na wsiach. Były one podporą swoich rodzin i gospodarstw, często nie zdając sobie sprawy, że ich wkład jest nieoceniony. W patriarchalnym społeczeństwie ich głos był bagatelizowany. Nie jesteś mężczyzną, więc znaczysz niewiele. To książka o kobietach, które od momentu narodzin słyszały, że tylko chłopcy są przydatni w pracy, w tworzeniu rodziny i państwa.

Chłopki to opowieść o kobietach, które były uległe i ciche, zawsze podporządkowane poleceniom i radom mężów. Ich pragnienia ograniczały się do zapewnienia swoim dzieciom godnego życia, wolnego od nędzy. Czy wiejskie kobiety marzyły o czymś więcej? Oczywiście, ale walka o równość w męskim świecie była niesprawiedliwa. To, co naprawdę myślały i czuły, wiedziały tylko one same.

Trudne i traumatyczne tematy

Autorka w swoim reportażu porusza tematy trudne, często traumatyczne. Bieda, ciężkie porody, wyczerpująca praca na roli, dbanie o dom, zwierzęta, dzieci, rezygnacja z marzeń, z edukacji – na tym opierało się życie chłopek. Dawały od siebie wszystko, w zamian dostawały katorżniczą pracę i brak perspektyw na lepsze życie. Wiejska kobieta przełomu XIX i XX wieku musiała być zawsze podporządkowana woli Boga i mężczyzny. Tytułowe chłopki często były analfabetkami, pozbawionymi możliwości nauki.

Przez ten reportaż się płynie. Wciąga on czytelnika bez reszty, pochłania i wypluwa z głową pełną pytań i niezgody. Historie wiejskich kobiet poruszają i dotykają najwrażliwszych strun. Ich losy po dziś dzień odbijają się głośnym echem w wielu polskich domach. Niestety przeświadczenie, że patriarchat to jedyna i słuszna forma utrzymania porządku w rodzinie jest jak chwast, którego trudno się pozbyć.

Ku pamięci

Ta książka była bardzo potrzebna na naszym rodzimym rynku wydawniczym. To reportaż, do którego wielokrotnie można, a nawet trzeba wracać – poznając historie chłopek, oddajemy szacunek im i ich ciężkiej pracy.

Dla zabieganych, którzy nie zawsze mają czas usiąść z książką w ręku, ale nie chcą rozstawać się z tą historią, dostępny jest również audiobook czytany przez rewelacyjną Marię Peszek.

Recenzja powstała dzięki współpracy z Wydawnictwem Marginesy

wizytówka Anna Miziołek

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Babeczki z innej beczki

Salon kobiet

Poznałyśmy się w sytuacji, kiedy powierzono nam bardzo ciekawe wyzwanie – redagowanie magazynu i wszelkich kanałów komunikacyjnych o kobietach, dla kobiet i z kobietami…

Najnowsze posty

Osadzona, książka, obraz, kobieta

„Osadzona” Anny Matusiak – recenzja książki

Przeczytana jednym tchem jak pozostałe książki Anny Matusiak. Osadzona jest inna niż pozostałe. Ma jednak punkty styczne, ale o tym później. Tym razem Ania zabiera nas w daleką podróż. Do przepięknej Japonii. Niestety główna bohaterka nie miała okazji poznać jej piękna…

zupa TAJSKA

Zupa tajska

Zanim powiesz: to nie dla mnie, mam coś, co cię przekona. Mianowicie, zupę robi się max. 30 minut, a jest tak pyszna, że na jednej dokładce się nie skończy. Dodam, że jest tak prosta, że nawet jeśli masz, dwie lewe ręce, to dalej masz dwie, więc nie marudź.

Wyrzuty sumienia

Na pewno dopadły każdego i każdą z nas w różnych sytuacjach życia. Na pewno wywołały w nas niemiłe uczucia i zapewniły stres i nieprzespane noce. Wyrzuty sumienia, bo o nich mowa – czy rzeczywiście warto się nimi przejmować? Czy pozwolić im na wprowadzanie zmian w naszym życiu?

zielona sałatka z bobem

Sałatka z bobem

Pyszna i kolorowa sałatka z młodym bobem, świeżymi warzywami i oliwkami to idealna przekąska na ciepłe, letnie dni. W okresie zimowym, gdy brakuje świeżego bobu, można użyć tego mrożonego. Sałatkę z bobem warto podać w towarzystwie aromatycznego sosu, na przykład zielonego sosu na bazie jogurtu greckiego. Nada naszej potrawie wyjątkowego smaku i sprawi, że będzie się pięknie prezentować.

Weekendowa wycieczka

Cudze chwalicie — swego nie znacie — mówi stare przysłowie. Często szukamy miejsc do wypoczynku w dalekich zakątkach świata, a nie wiemy, że całkiem niedaleko są miejsca, które warto zobaczyć i gdzie można odpocząć. Dziś proponuję wycieczkę do Lichenia.

Piotr Krysiak Dziewczyny z Dubaju 2

Dubaj jest w nas

Od dłuższego czasu przyglądam się zamieszaniu, jakie wywołała publikacja książki Piotra Krysiaka Dziewczyny z Dubaju 2 – zamieszaniu, dodajmy, nieco wykreowanemu przez autora, który akurat w dziedzinie marketingu ma sporo talentu i doświadczenia. Ostatnio Audioteka.pl wycofała ze sprzedaży wersję audio tej publikacji, tłumacząc to zbyt dużymi kontrowersjami, jakie budzi tytuł (być może taką decyzję wymusił nowy właściciel Audioteki.pl, czyli Wirtualna Polska, który nie chce kłopotów na samym starcie).

Z potrzeby bliskości

Każdy z nas posiada określone potrzeby i dąży do ich zaspokojenia. Jedną z nich jest potrzeba bliskości, która u dzieci w gruncie rzeczy gra pierwsze skrzypce. Z tym że ta potrzeba nie znika, ale pozostaje w każdym z nas — również w dorosłości. Niektórzy zaspokajają ją, wchodząc w związki formalne lub nie. Inni, tworząc sieć przyjaciół, z którymi starają się utrzymywać bliższy kontakt, czasami przypominający wręcz relację, jaka łączy rodzeństwo.

Babeczki z innej beczki

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami