Jeśli interesuje Was sztuka użytkowa i szeroko pojęte zagadnienia designu, to koniecznie musicie wybrać się na wystawę pokonkursową Young Design w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Oprócz finałowych prac z 2023 roku obejrzeć można także projekty nagrodzone w ubiegłych edycjach konkursu Young Design.
Od szesnastu lat Konkurs Young Design prezentuje najciekawsze projekty młodych twórców. Skierowany jest do studentów i absolwentów wzornictwa, malarstwa, architektury oraz innych kierunków artystycznych. Co roku konkurs ma inny temat przewodni, zainspirowany np. osobą patrona roku – jak ma to miejsce przy bieżącej edycji, gdzie twórcy nawiązywali do działalności Mikołaja Kopernika. Ich projekty wykraczają poza nasze czasy, są nowatorskie i przyszłościowe.
Wystawa
Sama wystawa różni się od wystaw, które możemy zobaczyć np. w muzeum. Nie ma tu barierek, można dotykać eksponatów i sprawdzać ich działanie. A wierzcie mi, jest co oglądać. Retrospektywna wystawa rozplanowana na przestrzennej sali mieszczącej się w budynku Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, prezentuje prace konkursowe z ostatnich lat, podzielone na cztery kategorie: zdrowie, dom, miasto i rytuał.
W tym roku najwięcej nagród, a między innymi nagrodę główną, czyli stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej, ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdobył projekt Jacka Janasa – SelfHytte. Jest to proekologiczne rozwiązanie dla właścicieli budynków o niewielkich powierzchniach. System wspomaga montaż urządzeń grzewczych pozyskujących energię odnawialną, skumulowaną w gruncie, wodzie lub powietrzu, czyli jest pomocne przy wdrożeniu np. tak popularnej dziś fotowoltaiki.
Inne nagrodzone prace to BASOW, czyli urządzenie wykorzystujące energię słoneczną do odsalania wody z mórz i oceanów, narzędzie do materializowania emocji FEMO, czy próbnik tkanin żakardowych z wykorzystaniem druku sublimacyjnego.
Moją uwagę zwrócił projekt Aleksandry Wróbel – Mycelio. Artystka stworzyła trumny do pochówku zwierząt, wykorzystując do tego grzybnię, która pochłania toksyczne substancje powstające przy rozkładzie ciał i dodatkowo skraca ten proces. Projekt jest alternatywą dla kremacji, a jednocześnie rozwiązaniem przyjaznym środowisku, a przede wszystkim wyjściu naprzeciw oczekiwaniom właścicieli zwierząt, którzy chcą godnie i legalnie pożegnać swoich przyjaciół.
Wystawa retrospektywna
Tegoroczna wystawa została połączona z wystawą retrospektywną, na której można zobaczyć prace finalistów z ubiegłych edycji konkursu Young Design. Niektóre z nich zostały już wprowadzone na rynek, jak chociażby WORKNEST, czyli miejsce do pracy dla kreatywnych ludzi. Z wyglądu przypomina biurko, a jego modułowa konstrukcja pozwala dostosować mebel do indywidualnych potrzeb użytkownika.
Miłośnikom muzyki na pewno przypadnie do gustu SONDA – system głośników inspirowanych statkami kosmicznymi i sondami lub nagrodzony w 2016 roku Instrument miejski, zainspirowany dziecięcą zabawą i wyglądem przypominający metalową barierkę. Każdy dotyk wywołuje płynącą z niego muzykę.
Można tu zobaczyć wiele innowatorskich urządzeń medycznych oraz przedmiotów związanych ze zdrowiem, takich jak projekt obudowy urządzenia telemedycznego umożliwiającego zdalne badanie USG pacjenta, INNEO, czyli otwarty inkubator służący do ratowania życia noworodków, wielofunkcyjny stół do rehabilitacji domowej dla dzieci z porażeniem mózgowym, czy HANDY SET – zestaw naczyń umieszczonych na specjalnej tacce i ułatwiający komfortowe spożywanie posiłków osobom z ograniczeniami ruchowymi spowodowanymi np. chorobą Parkinsona.
Oprócz nowych technologii oraz sprzętów wystawione są także przedmioty codziennego użytku, które zdecydowanie nawiązują do współczesnych problemów, jak chociażby OWADOM, czyli schronienie dla dzikich pszczół, czy FOTEL OFFLINE, blokujący zasięg telefonu i internetu. Jednym z eksponatów jest iPhone z aplikacją mobilną PURE ROSARY – która ma zastąpić tradycyjny różaniec z koralików.
Wrażenia
Przyznam szczerze, że nie spodziewałam się, że sztuka użytkowa może być tak ciekawa. Na co dzień używamy mechanicznie różnych sprzętów, nie zastanawiając się, ile pracy włożyli twórcy, aby korzystanie z nich było łatwe i przyjemne. Połączenie estetyki z funkcjonalnością niektórych eksponatów naprawdę robi wrażenie. Różnorodność prezentowanych prac sprawia, że wystawa z pewnością znajdzie szerokie grono odbiorców. Niezależnie od wieku i zainteresowań, każdy znajdzie dla siebie coś interesującego i inspirującego.
Wystawa mieści się w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, przy ul. Świętojerskiej 5/7 w Warszawie i można ją odwiedzać do 30 lipca, od poniedziałku do piątku w godz. 11:00-19:00 oraz w weekendy w godz. 12:00-19:00. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Dodatkowym atutem jest lokalizacja, niedaleko Ogrodu Krasińskich, do którego można się wybrać na spacer po obejrzeniu wystawy. Serdecznie zapraszam.