Splątana — recenzja, której miało nie być

Po książkę sięgnęłam z lekką obawą, bo wiedziałam, że jest naszpikowana emocjami. Autorka już znana mi z Naznaczonej, która wywołała u mnie mnóstwo sprzecznych uczuć. Recenzję możecie przeczytać tu. Ania, ma tę niesamowitą umiejętność pisania o rzeczach strasznych, z taką otoczką dobra i delikatności. Kolejna książka, która będzie pełna ludzkiego dobra? Nie do końca.

Książka inna niż wszystkie

Właściwie na początku zrezygnowałam z napisania recenzji, bo co by nie napisać, to i tak nie odda to emocji, jakie towarzyszą przy czytaniu tej książki. Autorka przedstawia nam historię młodej dziewczyny, która jest początkującą dziennikarką. Ogromny entuzjazm i apetyt na sukces, czasem niestety okazują się drogą donikąd. Sara, jak każdy nowy w zawodzie, szuka tematu, który pomógłby się jej wybić, zaistnieć. Dostaje taką szansę. Ma opisać historię kobiet przebywających w zakładzie karnym. Nie zdaje sobie sprawy, jak ten projekt wpłynie na jej dotychczasowe życie.

Młoda dziennikarka z pokorą przyjmuje uwagi i ostrzeżenia starszych kolegów z redakcji, jednak jak każdy świeżak popełnia jeden błąd. Nie umie wyłączyć emocji. Popełnia podstawowy błąd, który będzie miał swoje przykre konsekwencje.

Pytania, na które nie ma dobrej odpowiedzi

W historię Splątanej Ania włożyła mnóstwo emocji. Emocji, które atakują czytelnika na każdej stronie i w każdym zapisanym zdaniu. Czytam ją jednym tchem, jednak po skończeniu nie jestem w stanie ocenić tej książki. To jedna z takich pozycji, po której musisz zrobić tzw. detoks książkowy. Musisz zebrać myśli, ochłonąć. Ania, ponownie stawia przed nami pytania, na które nie ma dobrych odpowiedzi. Skłamać, czy złamać serce? Gdzie ma granicę kłamstwo, dla tzw. dobra drugiego człowieka? Czy w ogóle istnieje?

Historia Splątanej napisana prostym, przystępnym językiem, jednak w sposób, który pozwala nam, odbiorcom, zobrazować sobie tamtą rzeczywistość. Autorka szczegółowo opisuje okoliczności towarzyszące, krajobrazy, otoczenie. Znowu odnoszę wrażenie, że jest to zamierzone, żeby czytelnik bardziej wszedł w przedstawioną historię, zaprzyjaźnił się z bohaterami. Wyłania się nam zatem charakterystyczny styl Anny Matusiak. Na ostatnich stronach opowieści ponownie mamy ten wysyp zwyczajnej ludzkiej dobroci, współczucia i delikatności, która tak zaskakuje w książkach jej autorstwa. Utarty frazes: zło dobrem zwyciężaj, który zachęca do sięgnięcia po następną pozycję tej autorki.

wizytówka Emilia Juda

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Babeczki z innej beczki

Salon kobiet

Poznałyśmy się w sytuacji, kiedy powierzono nam bardzo ciekawe wyzwanie – redagowanie magazynu i wszelkich kanałów komunikacyjnych o kobietach, dla kobiet i z kobietami…

Najnowsze posty

Osadzona, książka, obraz, kobieta

„Osadzona” Anny Matusiak – recenzja książki

Przeczytana jednym tchem jak pozostałe książki Anny Matusiak. Osadzona jest inna niż pozostałe. Ma jednak punkty styczne, ale o tym później. Tym razem Ania zabiera nas w daleką podróż. Do przepięknej Japonii. Niestety główna bohaterka nie miała okazji poznać jej piękna…

zupa TAJSKA

Zupa tajska

Zanim powiesz: to nie dla mnie, mam coś, co cię przekona. Mianowicie, zupę robi się max. 30 minut, a jest tak pyszna, że na jednej dokładce się nie skończy. Dodam, że jest tak prosta, że nawet jeśli masz, dwie lewe ręce, to dalej masz dwie, więc nie marudź.

Wyrzuty sumienia

Na pewno dopadły każdego i każdą z nas w różnych sytuacjach życia. Na pewno wywołały w nas niemiłe uczucia i zapewniły stres i nieprzespane noce. Wyrzuty sumienia, bo o nich mowa – czy rzeczywiście warto się nimi przejmować? Czy pozwolić im na wprowadzanie zmian w naszym życiu?

zielona sałatka z bobem

Sałatka z bobem

Pyszna i kolorowa sałatka z młodym bobem, świeżymi warzywami i oliwkami to idealna przekąska na ciepłe, letnie dni. W okresie zimowym, gdy brakuje świeżego bobu, można użyć tego mrożonego. Sałatkę z bobem warto podać w towarzystwie aromatycznego sosu, na przykład zielonego sosu na bazie jogurtu greckiego. Nada naszej potrawie wyjątkowego smaku i sprawi, że będzie się pięknie prezentować.

Weekendowa wycieczka

Cudze chwalicie — swego nie znacie — mówi stare przysłowie. Często szukamy miejsc do wypoczynku w dalekich zakątkach świata, a nie wiemy, że całkiem niedaleko są miejsca, które warto zobaczyć i gdzie można odpocząć. Dziś proponuję wycieczkę do Lichenia.

Piotr Krysiak Dziewczyny z Dubaju 2

Dubaj jest w nas

Od dłuższego czasu przyglądam się zamieszaniu, jakie wywołała publikacja książki Piotra Krysiaka Dziewczyny z Dubaju 2 – zamieszaniu, dodajmy, nieco wykreowanemu przez autora, który akurat w dziedzinie marketingu ma sporo talentu i doświadczenia. Ostatnio Audioteka.pl wycofała ze sprzedaży wersję audio tej publikacji, tłumacząc to zbyt dużymi kontrowersjami, jakie budzi tytuł (być może taką decyzję wymusił nowy właściciel Audioteki.pl, czyli Wirtualna Polska, który nie chce kłopotów na samym starcie).

Z potrzeby bliskości

Każdy z nas posiada określone potrzeby i dąży do ich zaspokojenia. Jedną z nich jest potrzeba bliskości, która u dzieci w gruncie rzeczy gra pierwsze skrzypce. Z tym że ta potrzeba nie znika, ale pozostaje w każdym z nas — również w dorosłości. Niektórzy zaspokajają ją, wchodząc w związki formalne lub nie. Inni, tworząc sieć przyjaciół, z którymi starają się utrzymywać bliższy kontakt, czasami przypominający wręcz relację, jaka łączy rodzeństwo.

Babeczki z innej beczki

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami